Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüs Salgınından En Ağır Ekonomik Darbeyi Alan 5 Ülke

Tüm dünyaya yayılan koronavirüs her ülkeye hem sağlık hem de ekonomi anlamında zarar verdi. Ancak bazı ülkeler ekonomik olarak çok daha ciddi yaralar alacak. İşte en fazla etkilenen 5 ülke!
Koronavirüs Salgınından En Ağır Ekonomik Darbeyi Alan 5 Ülke

Dünya genelinde 1,5 milyona yakın kişiye bulaşan koronavirüs, 88 bin 538 kişinin hayata veda etmesine sebep oldu. Hükümetler salgınının yayılma hızını azaltmak ve kontrol altına almak amacıyla sosyal mesafe kuralını getirirken, birçok ülke ekonomik faaliyetlerini durdurdu.

İşyerlerinin kepenk kapatması, fabrikaların üretime ara vermesi ve daha birçok iş aktivitelerinin durması başta işsizlik olmak üzere çok önemli sorunları beraberinde getiriyor.

Ekonomistlerin bir kısmı salgın hastalıktan gelişmekte olan ülkelerin daha çok etkileneceğini düşünürken, bir kısmı asıl darbeyi gelişen ve yükselen ekonomilerin göreceğini düşünüyor. ABD, Almanya ve Fransa gibi bazı ülkelerde ise tarihin en sert resesyonunun yaşanması bekleniyor.

1 ABD Ekonomisi Tarihin En Sert Resesyonuyla Karşı Karşıya

ABD Ekonomisinde Korona Etkisi

Covid-19 pandemisinin ABD ekonomisinde daha önce görülmemiş büyüklükte resesyona yol açması bekleniyor. ABD toplam vaka sayısının neredeyse üçte birini kapsıyor. Sadece son 24 saat içerisinde bildirilen can kaybı 1890 olarak rapor edildi. Ülkede genel olarak sokağa çıkma yasağı getirilmedi ancak salgını kontrol etmek amacıyla birçok işyeri faaliyetlerine ara verdi.

Başkan Trump, birçok konuşmasında ekonomiyi uzun süre kapalı tutamayacaklarını ve işgücü faaliyetlerinin sürmesi gerektiğini söylüyor. Nitekim Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow da önceki gün yaptığı açıklamada, ekonominin 4-8 hafta içerisinde açılabileceğini söylemişti.

Son açıklanan verilere göre tarım dışı istihdamda 701 bin düşüş olurken, işsizlik maaşı başvurusu 6,6 milyonla rekor kırdı. Güncel verilere göre ülkedeki işsizlik oranı %3,5’ten %4,4’e çıkarken, bu oranın önümüzdeki aylarda %10 ile tarihi zirvelere çıkması bekleniyor.

Aralarında yatırım gurusu Mark Mobius gibi önemli isimlerin bulunduğu birçok isim ABD ekonomisinin salgından çok fazla darbe alacağını düşünüyor. Bank of America, ABD ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde %30 oranında daralmasını bekliyor.

Bankanın işsizlik tahmini ise %15,6 olarak açıklandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in beklentilerine baktığımızda 2020’de %3,3 daralma, 2021’de %3,8 büyüme öngörülüyor.

2 Almanya Ekonomisi %4,2 Daralacak

2 Almanya Ekonomisi %4,2 Daralacak113.296 vakanın görüldüğü Almanya’da da keskin bir resesyon yaşanması bekleniyor. Almanya salgının başladığı ilk günden bu yana günlük test sayısının fazlalığıyla en kontrollü giden ülkeler arasında gösteriliyordu. Fakat hızla artan vaka sayısı burada da tedirginliği artırırken diğer ülkelerle benzer tedbir tedbirlerin devreye sokulması zorunlu hale geldi.

Tüm spor müsabakaları durdurulurken maçların 2021 yılına kadar seyircisiz oynanabileceğine dair dikkat çekici bir açıklama geldi. Ekonomi düşünce kuruluşlarının yaptığı ortak tahmine göre Almanya ekonomisi bu yıl koronavirüs nedeniyle %4,2 oranında daralma gösterecek.

Yılın ilk çeyreğinde %1,9, ikinci çeyrekte ise %9,8 oranında küçülme bekleniyor. İstihdamda 1,5 milyondan fazla düşüş olacağını öngören ekonomistler işsizliğin %5,5 seviyesine çıkmasını bekliyor. Fitch Ratings’in tahmini 2020’de %3,8 daralacağı yönünde.

3 Fransa’da Son 75 Yılın En Büyük Durgunluğu Bekleniyor

Fransa'da Son 75 Yılın En Büyük Ekonomi Durgunluğu BekleniyorFransa’da 2. Dünya Savaşı’nın olduğu 1945 yılından bu yana en büyük ekonomik durgunluk bekleniyor. Fransa’da bildirilen korona vaka sayısı 83 bin 80, can kaybı ise 10 bin 869. Fransa Bilim Konseyi, 17 milyon kişinin ölüm riski altında olduğunu söyledi.

Bu durumda ülke nüfusunun neredeyse dörtte biri riskli grup içerisinde yer alıyor. Fransa Merkez Bankası alınan tedbirler nedeniyle gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl %1,5 oranında küçülmesini bekliyor.

Asıl dikkat çekici açıklama ise 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en sert daralmanın gerçekleşme ihtimali. İlk çeyrek için %6 olan daralma beklentisi, 1968 grev dönemindeki %5,3’ü bile geride bırakacak nitelikte.

4 İngiltere Ekonomisinde Yüzyılın Daralması Bekleniyor

İngiltere Ekonomisinde Yüzyılın Daralması BekleniyorAvrupa’da en çok can kaybının yaşandığı ülkelerden biri olan İngiltere ekonomisinde yüzyılın en derin daralması bekleniyor. Salgın tedbirlerinin en az Mayıs sonuna kadar sürmesi beklenen İngiltere’de bu yıl için %3,9 küçülme olan tahmin, 2021’de %3 büyüme olarak açıklandı.

Perşembe günü açıklanan verilere göre ülkede salgının henüz görülmeye başlamadığı Şubat ayında ekonomi %0,1’lik daralma kaydetti. Bu veri piyasalarda şaşkınlık yaratırken, salgının her geçen gün giderek artması söz konusu oranın daha da genişleyeceğine dair endişeleri körüklüyor.

Nitekim ekonomistler şirketlerin kapanmasıyla yüzyılın en derin daralmasının yaşanabileceğine dikkat çekiyor. Kovid-19’un ekonomide yarattığı etkiyi hafifletmek için ilk kez Merkez Bankası’nın doğrudan borçlanma seçeneklerini değerlendirdiği öğrenildi. Buna göre nakit akışını sağlamak ve piyasaların işleyişini sağlamak için milyarlarca sterlinlik kaynak sağlanacak.

5 İtalya’nın Salgının Yaralarını Sarması için Çok Kapsamlı Paket Hazırlaması Gerekiyor

İtalya’nın Salgının Yaralarını Sarması için Çok Kapsamlı Paket Hazırlaması Gerekiyor65 milyon nüfuslu İtalya 17 bin 669 can kaybıyla, koronavirüsten en ağır darbeyi alan ülke konumunda. Salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı arttıkça en önemli gelir kaynağı olan turizm sektörünün durması, büyüme beklentilerinin de otomatikman aşağı yönde revize edilmesine sebep oldu.

Ülkenin birçok yerinde haftalardır sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Sağlık sisteminin çökmesiyle ölü sayısı da her gün artıyor. Fitch Ratings, İtalya ekonomisinin bu yıl %4,7 oranında küçüleceğini düşünüyor.  Başbakan Giuseppe Conte, küçük, orta ve büyük işletmeler için 400 milyar Euro likidite hazırladıklarını duyurdu.

Ekonomiye destek amacıyla bazı vergi ödemeleri ertelendi. Uluslararası Para Fonu (IMF) da geçen ay yaptığı açıklamada salgının etkilerini gidermek için İtalya’nın çok kapsamlı bir tedbir paketi uygulaması gerektiğini bildirmişti. Avrupa Merkez Bankası ise salgından en çok etkilenen ülke olan İtalya’daki negatif etkiyi azaltmak için tahvil alımına başlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum