Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs, Devletin İngiliz Ekonomisindeki Rolünü Sıfırlayacak

Koronavirüs pandemisi, tüm dünyada dengeleri değiştirirken, devletlerin ülke ekonomisi üzerindeki rollerinde de değişiklik yaratacağı söyleniyor.
Koronavirüs, Devletin İngiliz Ekonomisindeki Rolünü Sıfırlayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

COVID-19 salgını tüm dünyada yeni bir denge kurulmasına neden olabilir. Şu anda toplam 6,5 milyona yakın kişi enfekte olurken, ölüm sayısı 383 bini geçti. 3 milyondan fazla kişi ise iyileşti. Worldometer verilerine göre; İngiltere’de 278 bine yakın kişi enfekte olurken, ölüm oranı 39 bini geçmiş durumda.

Koronavirüs pandemisi, özel şirketler ve İngiltere devleti arasındaki dengeyi sıfırlayacak. Ayrıca zamanla daha üretken bir ekonomi üretmesi de mümkün hale gelecek.
İngiltere Günlük Koronavirüs Vaka Sayısı
Görsel Kaynak: Worldometer

Bu görüş, 15 milyar pound değerindeki küçük firmalara destek veren Business Growth Fund’ın başkanı Stephen Welton’a ait. Hızla büyüyen İngiliz şirketlerinde aktif bir yatırımcı olan Welton; hükümetleri, sigorta şirketlerini, emeklilik planlarını ve diğer yatırımcılarla işlerini yeniden sermayelendirmek ve daha kalıcı yaralar almalarının önüne geçmek için çalışıyor.

Welton, herhangi bir iyileşmenin merkezinde COVID-19 salgını sonrasında dünyada hangi şirketlerin hala büyüyebileceğini belirleme gereği olduğuna inanıyor. Welton’a göre; bu dönemde sürdürülemeyen borcun, gelecekteki büyümeyi teşvik etmek adına sermaye yatırımı yapılabilmesi için yeniden yapılandırılması ve muhtemelen özkaynağa dönüştürülmesi gerekiyor.

Britanya adalarının her sektörü ve bölgesinde bu tür bir müdahalenin, en verimli şirketlere daha yeşil bir ayak izine sahip olanlara, yaşam bilimleri sektöründeki ve kadınların yönlendirdiği şirketlere Birleşik Krallık’taki bazı hataları ele almak için doğrudan destek sağlama fırsatı da sunuyor.

Reuters’a verdiği demeçte Welton, “Zombi benzeri bir şekilde aydan aya etkili bir ticaret yapan ve yaşayan bir dizi işletme ile sonuçlanmak istemiyoruz,” dedi.
İngiltere Nisan Ayı Bütçe Açığı
Görsel Kaynak: OBR

Bu sözleriyle, kamu-özel sektör ortaklıklarının doğru kombinasyonunun gerekli olduğunu da ifade etti. Welton, ekonominin temelde farklı bir yöne döneceğini düşünmediğinden ancak dengelerin değişeceğinden de bahsetti.

Koronavirüs pandemisinin ekonomiyi yükseltirken, İngiliz hükümeti 10 milyondan fazla insanın maaşını ödedi. 20 milyar pound değerinde vergi indirimi sundu ve kredilerle hibeler için 30 milyar pounddan fazla devlet garantisi verdi. Welton, herhangi bir yeniden sermayelendirmenin bu planların bitmesinden önce başlatılması gerektiğini söyledi.

İngiltere ekonomisi ilk tahminlere göre 2020’nin ilk çeyreğinde %2 daraldı ve bütçe açığı ise Nisan ayında 62,1 milyar pounda yükseldi.
İngiltere 2020 İlk Çeyrek Büyüme
Görsel Kaynak: ONS

İngiltere hükümetinin dün açıkladığı verilere göre; ülkede geçen hafta 300 bin kişi daha izne çıkarıldı ve toplam sayı 8,7 milyona ulaştı. Bu rakam, İngiltere’de toplam işgücünün yaklaşık 4’te 1’ine işaret etti. Salgın nedeniyle çalışamayacak olanların maaşlarının yüzde 80’inin 2 bin 500 sterline kadar devlet tarafından karşılanacağı söylenmişti. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak Mayıs sonunda bu desteğin Ekim’e kadar devam edeceğini söyledi.

Şu ana kadar 200 bin serbest meslek çalışanı için yaklaşık 2,5 milyon pound değerinde bir hibe verilirken, çalışanlara yaklaşık 14 milyar pound ödeme yapılıyor. Salgının ekonomik etkileri ile mücadele kapsamında şirketlere de 31 milyar pound hacminde devlet destekli kredi imkanı sunuldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu