Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüsün İskoçya Ekonomisine Olası Bilançosu: %33’lük GSYİH Düşüşü

Yayınlanan son ekonomi raporunda İskoçya GSYİH'sinin yüzde 33'lük benzersiz bir düşüşle karşı karşıya olduğu söylendi. Detaylar aşağıda;
Koronavirüsün İskoçya Ekonomisine Olası Bilançosu: %33’lük GSYİH Düşüşü

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, ülkenin baş ekonomistinin uyarısıyla büyük bir baskı altına girdi. Çünkü ekonomist İskoçya GSYİH’sinin koronavirüsle mücadele sırasında yüzde 33’lük benzersiz bir düşüşle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Salı günü yayınlanan rapor, koronavirüs kilitlenmesinin üç ay sürmesi durumunda, ekonominin Temmuz’da iyileşmeye başlamadan önce Mart ayında yüzde 10, Nisan’da da yüzde 25 küçülebileceğini bildirdi.

Hükümetin baş ekonomisti olan Gary Gillespie, geçinmek için hükümet desteğine başvuranların sayısının 15 Mart’tan bu yana 100 bin arttığını bildirdi. Nitekim İskoçyalılar da dünyanın geri kalanı gibi pandeminin ekonomik etkilerini hissediyorlardı.

Gary Gillespie İskoçya Ekonomisi Açıklama

Gillespie’nin raporunda ayrıca GSYİH’deki düşüşün boyutunun hem salgının süresine hem de yayılımı azaltmak için alınan önlemlerin etkisine bağlı olacağı kaydedildi. Ancak her ikisini tahmin etmenin zor olduğu da eklendi. Mevcut tüm kanıtlardan ve tahminlerden açık olan şey, ekonomi üzerindeki etkinin eşsizliği ve bunun çoğu ülkede yaşanacak olması ifadeleriyle tanımlandı.

GSYİH ile birlikte, İskoçya’daki işgücü piyasası da daraldı ve insanlar hastalık ya da işten çıkarılma nedeniyle Universal Credit isimli sosyal güvenlik ödemelerine yöneldi.

Taleplerde 15 Mart’tan bu yana 110 binlik artış görülmüşken bu başvuruların 67 bini 7 Nisan’a kadar olan 2 haftalık dönemde yapıldı.

İstihdam endeksleri, hem İskoçya’da hem de Birleşik Krallık’ın geri kalanında 20 yıl içinde en kötü darbeyi aldı. Rapor, “işsizlikle ilgili web aramalarında” 2008’den beri görülmeyen bir artış olduğunu aktardı. Öte yandan İngiltere işsizlik oranı Şubat’ta yüzde 4’le beklentiye yakın gerçekleşti.

İngiltere Vaka Mart Sonrası Dik Yükseliş
Kaynak: Worldometer

Ancak söz konusu işsizlik oranının kaydedildiği Şubat ayında ülkede koronavirüs salgını henüz patlak vermemişti.

Raporda, İskoçya’daki ekonomi ve işgücü piyasasının koronavirüs salgınından kurtulacağı söylenirken iyileşme hızını karantina süreleri dahil bir dizi faktörün etkileyebileceği aktarıldı.

İskoçya Ekonomi Sekreteri Fiona Hyslop, salgının İskoçya ekonomisindeki etkisine ilişkin şunları söyledi:

İskoçya Ekonomi Sekreteri Fiona Hyslop COVID-19 Açıklaması

Ekonominin durumu raporunda, önceliğin COVID-19’un yayılmasını kontrol altına almak için sosyal mesafe tedbirleriyle halk sağlığını korumak olduğu belirtildi.

Bunun da İskoç ekonomisinin birçok bölümünde ekonomik faaliyetin durdurulmasını gerektirdiği ve mevcut sosyal uzaklaşma döneminde ekonomik üretimin yaklaşık üçte bir oranında düşmesini beklenmesi gerektiği söylendi.

Ekonomik aktivitedeki çöküşün önceki krizlere göre daha dik ve daha hızlı olduğu; benzer şekilde büyük ticaret ortaklarını da etkilediği vurgulandı.

Sosyal mesafe döneminde yüzde 33’lük GSYİH düşüşünün öngörüldüğü raporda sosyal mesafeli tedbirlerin kaldırılıp sonra yeniden uygulamaya konulduğu bir senaryodaki ekonomik zararı W şeklinde bir toparlanma potansiyeli ile vurguladığı dile getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum