Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Koronavirüs Aşı Çalışması ile Bilinen AstraZeneca Hackerların Hedefi Oldu

Son günlerde Kuzey Kore merkezli hackerların AstraZeneca’yı hedef aldığı belirtiliyor.
Koronavirüs Aşı Çalışması ile Bilinen AstraZeneca Hackerların Hedefi Oldu

Tüm dünya yılın ilk aylarından bu yana COVID-19 pandemisinin etkisi altında yaşıyor. Çin’de kendisini gösteren virüs kısa süre içerisinde dünyanın büyük bölümünü esir all. Son rakamlar salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısının 1.4 milyonu geçtiğini gösteriyor.

Toplam vaka sayısı ise 65 milyona doğru yaklaşıyor. Virüs nedeniyle ülkeler kapanma kararı aldı ve sosyal hayatta büyük değişimler gözlemlendi. Özellikle kış aylarının yaklaşması ile beraber yeni bir koronavirüs dalgası yaşıyor. Pek çok ülke yeniden kapanmaya yönelik kararlar alıyor. Uzmanlar hayatın eski haline dönmesi için etkili bir aşının kullanıma sunulması gerektiğinin altını çiziyor.

Geçtiğimiz günlerde bazı şirketler aşı çalışmalarında başarılı sonuçlara ulaştıklarına dair açıklamalarda bulunmuştu. Bu şirketlerden birisi ise İngiltere merkezli AstraZeneca oldu. Ancak bu şirketin siber saldırıların hedefi olduğu ortaya çıktı. Daha önce pek çok siber saldırının altından çıkan Kuzey Koreli hackerların bu sefer AstraZeneca’yı hedef aldığı belirtiliyor.

AstraZeneca Hackerların Hedefinde

AstraZeneca Hackerların Hedefinde

İngiltere’de yer alan haberlere göre Kozey Koreli hackerlar AstraZeneca çalışanlarına yönelik saldırılarda bulundu. Şirketin sistemlerine sızma girişiminde bulunan korsanlar, gelişmiş taktiklerden yararlandılar. WhatsApp ve LinkedIn gibi dijital platformlar üzerinden çalışanlara ulaşan hackerlar, onlara iş teklifleri yaptılar. Bu yol ile bazı dokümanlar gönderdiler. Tabi dokümanların içerisinde kötü amaçlı yazılımlar bulunuyordu.

Yapılan girişimle ilgili herhangi bir veri ihlali olup olmadığına dair şirketten açıklama yapılmadı. İngiltere ve Kuzey Kore yetkililerinden de henüz bir açıklama gelmiş değil. Ancak iddialara göre hackerlar AstraZeneca bünyesinde aşı geliştiren ekibi hedef aldı. Bazı kaynaklar Kuzey Kore yönetiminin aşı geliştirme kapsamında bu faaliyetlerde bulunduğunu iddia ediyor. Ülke daha önce de benzer iddialar ile adından söz ettirmişti.

Saldırıları araştıran kişilere göre, hackerlar daha önce savunma şirketlerine ve medya kuruluşlarına odaklanmıştı ancak son haftalarda COVID-19 ile ilgili hedeflere odaklandı. Daha önce İran, Rusya ve Çin merkezli hackerlar, Dünya Sağlık Örgütü sistemlerine sızma girişiminde bulunmuştu. Bu ülkelerin yönetimleri iddiaları yalanlamıştı.

Kuzey Kore’de ise salgının ne durumda olduğu bilinmiyor. Ülke yapısı gereği dışarı tamamen kapalı durumda. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un, ülkelerinde COVID-19 vakası olmadığını açıklamıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum