Yatırım yapmaya başla!

Korona Etkisinin Henüz Görülmediği ABD Bütçe Açığı 744 Milyar Dolara Ulaştı

ABD’nin bütçe açığı 2020 mali yılının ilk yarısında yüzde 8 artarken, koronavirüs önlemlerinin Nisan ayı açığında önemli etkiler yaratacağı öngörüldü.
Korona Etkisinin Henüz Görülmediği ABD Bütçe Açığı 744 Milyar Dolara Ulaştı

ABD Hazine Bakanlığı’ndan bir yetkili, Mart ayındaki ABD bütçe açığının önceki yılın 147 milyar dolar seviyesinden 119 milyar dolara gerilediğini ancak verilerin devasa koronavirüs kurtarma harcamalarından kaynaklanan minimum etkiyi yansıttığını söyledi.

27 Mart’ta kabul edilen 2,3 trilyon dolarlık koronavirüs mevzuatından kaynaklanan büyük harcamaların ve yüksek işsizlik ile ertelenmiş vergilerin Nisan bütçesi üzerinde önemli bir etki yaratacağını dile getirdi.

Sonuçta kurtarma paketinden elde edilen harcamalar henüz yeni başlıyor. 15 Nisan’da ödenecek vergi ödemeleri 15 Temmuz’a kadar ertelendi. 2 trilyon dolarlık teşvik paketini onaylayan ABD, koronavirüsle mücadele kapsamında ekonomiyi daha çok desteklemekten kaçınmadı.

Salgının başlangıcından itibaren önemli adımlar atan FED, geçtiğimiz günlerde 2.3 trilyon dolarlık daha destek programı açıkladı.

ABD’nin Mart 2020 Bütçe Açığı 119 Milyar Dolar Böylece FED’in bilançosu 6 trilyon dolara ulaşmış ve tahvil stokları da ilk kez 5 trilyon doları geçmişti. Yaşananlara atıfta bulunan Hazine yetkilisi, 2020 mali yılının ilk altı ayında (Ekim’den Mart’a kadar) ABD açığının bir önceki yılki 691 milyar dolardan yüzde 8 artarak 744 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

Açıklanan rakam hükümetin hala son resesyondan iyileşme aşamasında olduğu 2012’den bu yana en yüksek 6 aylık bütçe açığı oldu. Takvim etkilerini dikkate alarak Mart ayının, Mart 2019’daki 136 milyar dolarlık düzeltilmiş açığa kıyasla 170 milyar dolarlık düzeltilmiş açığı olduğu belirtildi.

Mali yıl için düzeltilmiş açık 744 milyar dolar iken, bir önceki yılın aynı döneminde 690 milyar dolar olmuştur.

ABD’nin Bütçe Açığı Ekim 2019’dan Mart 2020’ye 744 Milyar Dolar Oldu Hazine yetkilisi de teşvik programlarının ödenmeye başlayacağından Nisan’daki harcamalarda ve makbuzlarda önemli etkiler görüleceğini bildirdi. Oxford Economics, bir araştırma notunda, ikinci yarı açığının muhtemelen 1,5 trilyon dolarla iki katına çıkacağını ve tüm yıl açığını 2,2 trilyon dolara ulaştıracağını söyledi.

Ekonomistler, ek teşvik önlemlerinin alınması durumunda açığın daha da büyük olacağını eklediler. 744 milyar dolarlık altı aylık açık, 2009 yılındaki 957 milyar dolarlık rekor ilk yarı bütçe açığının çok altında kaldı ki bu dönem 2008-2009 mali krizinin en kötü aylarını ve derin durgunluğun başladığını yansıtan bir dönemdi.

2009 tam yılındaki açık aynı zamanda 1,41 trilyon dolarla hala rekoru koruyor.

2009 Açık 1.41 Trilyon Dolar Rekor Hazine Bakanlığı, 30 Eylül’de sona eren mali yıl açığının 1,1 trilyon doların biraz altında olacağını öngörüyor. Ancak Washington’un salgına verdiği yanıtlarla federal açığın üçe hatta dörde katlaması bekleniyor.

Çünkü bu arada vergi gelirleri düşüyor, güvenlik ağı harcamaları artıyor ve acil önlemler harap olmuş bir ekonomiye para pompalıyor. Bazı muhafazakâr gruplar Kongre’yi milletvekillerinin dördüncü bir koronavirüs yardım paketi için zemin hazırladığı Capitol Hill’de daha fazla harcama eylemleri yapılmasını ertelemeye çağırıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum