Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Korona Ölümlerinin Arttığı ABD, 2020 Sonunda Bulunacak Aşıdan Umutlu

Koronavirüs salgını nedeniyle 68 bini aşkın insanın hayatını kaybettiği ABD'de 2020 yılı sonuna kadar aşı bulunacağı beklentileri hakim. Trump, çalışmaların hızlandığını duyurdu.
Korona Ölümlerinin Arttığı ABD, 2020 Sonunda Bulunacak Aşıdan Umutlu
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftalardır dünya gündeminin en başında yer alan koronavirüs salgını, yol açtığı kayıplar ve tedavisine yönelik son gelişmelerle konuşulmaya devam ediyor. Worldometer tarafından hazırlanan son verilere göre, vaka sayısı 3 milyon 567 bine ve ölü sayısı da 248 bine yükseldi.

Durumun en vahim yer olduğu ABD ise 1 milyon 118 bin vaka kaydederken, 68 binin üzerinde vatandaşını kaybetti. Ülkede en fazla vaka ise yaklaşık 324 binle New York şehrinde görülmeye devam ediyor.

ABD Yeni ve Aktif Vakalar
Kaynak: Worldometer

Başkan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde virüsün ilk olarak Çin’in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan çıkarıldığı iddialarıyla gündeme gelmişti. Yapılan araştırmalar sonucunda virüsün insan yapımı olmadığı ortaya çıksa da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dün Trump’ın iddialarını yineledi.

Virüsün biteceğine inanan ve normale dönmeye oldukça istekli olan Trump, kabus bitimi için 2020 sonunu işaret etti.

Trump Kabus Bitimi için 2020 Sonunu İşaret EttiDünyada böylesine derin bir yara açan salgında herkesin ortak dileği bulunacak aşı ve tedavi yöntemleriyle virüsün ortadan kaldırılması. CNBC’nin haberine göre; ülkesinin 80 – 90 bin can kaybı vereceğini öngörerek bir aşı bulunması için 2020 yıl sonuna işaret etti.

Ülkesinin dünya genelindeki en acı bilançoyu çıkarmasına rağmen mücadelede başarılı olduklarını açıklaması şaşkınlık yarattı. Şuanda aşı çalışmalarının sıkı bir şekilde ilerlediğini duyuran ABD Başkanı, yıl sonu için umutlu görünse de o zamana dek can kayıpları tahminlerin üzerinde artacak gibi görünüyor.

İfadelerindeki emin tavırları dikkat çeken Trump, yetkililerin ve sağlık çalışanlarının çalışmalarında son derece seri davrandıklarını önceki günlerde açıklamıştı.

Fakat bilim adamları “aşıyı hızlı bir şekilde üretme” beklentisinin düşük tutulmasını istiyorlar. Çünkü herhangi bir aşının geliştirilmesi, test edilmesi ve yeniden gözden geçirilmesinin oldukça uzun bir süreç olduğunu ileri sürüyorlar.

Trump yönetimi ise kısa zaman önce aşının gelişimini hızlandırmak için çalışma başlatmıştı. Ülkedeki vakalar ve ölü sayıları düşünüldüğünde durumun çok da iyiye gitmediği görülüyor. Bazı bölgelerde sıkı karantina kurallarının gevşetilmesi ise ülkeyi salgında daha zorlu bir savaş vermeye zorlayabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu