Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Korku ve Açgözlülük Endeksi Kasım Sonrası En Yükseğe Çıktı

Piyasadaki duyarlılığı gösteren en önemli ölçütlerden biri olan Korku ve Açgözlülük endeksi, nötr seviyeye çıktı. Ayrıntılar haberde…
Korku ve Açgözlülük Endeksi Kasım Sonrası En Yükseğe Çıktı
HABER GİRİŞ

Bitcoin geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile en tepesine çıktıktan sonra yönünü aşağı çevirdi. Dijital varlık bu süreçte değerinin %50’sinden fazlasını kaybetti ve 33.000 dolara kadar geriledi.

Bu düşüş kripto para piyasasında korkunun artmasına neden oldu. Piyasadaki duyarlılık göstergesi olan Korku ve Açgözlülük Endeksi, 10’a kadar düşmüş ve aşırı korku haline dönmüştü.

Son günlerde Bitcoin ve altcoinlerdeki yükseliş, endeksin nötr seviyelere gelmesine neden oldu. Son veriler endeksin 48’e çıktığını gösteriyor.

Korku ve Açgözlülük endeksi
Kaynak: Alternative.me

Bu Kasım ayından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi. Endeksteki yükseliş, kripto tüccarları ve yatırımcıları arasında iyimserliğin yayıldığını gösteriyor.

Endeksin bu değişimi, Bitcoin’in 37.000 dolardan 45.000 doların üzerine çıkması ile gerçekleşti. BTC buranın üzerinde çok tutunamadı ve düzeltme sürecine girdi. Dijital varlık an itibariyle 43.300 dolar seviyesinde konsolide oluyor.

GCM Yatırım Banner

Son yükseliş dalgası short pozisyonlar üzerindeki likidasyonların artmasına neden oldu. Bitcoin’deki yukarı yönlü hareket Ethereum’un da 3.200 doların üzerine çıkmasını sağladı. En büyük altcoin 3.000 doların üzerinde tutunmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.