Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tartışmalı Korean Air Lideri Cho Yang-ho 70 Yaşında Öldü, Hisseler Yükseldi

Güney Kore’nin en büyük hava yolu şirketleri arasındaki Korean Air’ın eski yönetim kurulu başkanı Cho Yang-ho 70 yaşında hayatını kaybetti. Detaylar aşağıda;
Tartışmalı Korean Air Lideri Cho Yang-ho 70 Yaşında Öldü, Hisseler Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore’nin en büyük hava yolu şirketleri arasındaki Korean Air’ın görevden alınan yönetim kurulu başkanı Cho Yang-ho’nun Pazar günü öldüğü açıklandı. Hava yolu şirketinden yapılan açıklamada 70 yaşındaki Cho Yang-ho’nun Los Angeles’ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Korean Air, eski patronunun ölüm nedenini vermese de kaynaklarda akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybettiği yazıldı. Aynı zamanda Cho Yang-ho’nun ölüm haberi, ünlü yöneticinin hakkındaki suçlamaları ve kendisi gibi tartışmalı olan ailesini de gündeme getirdi. Keza 27 yıldır hava yolu şirketinin başkanlık koltuğunda oturan Cho Yang-ho, sadece birkaç hafta önce hissedarlar tarafından görevden alınmıştı.

Zaten aile tarafından kontrol edilen Korean Air’ın ve çatı şirketi Hanjin Kal Corp’un hisseleri de Cho’nun ölümünü takiben yeni yönetimin iyi olacağı umuduyla yükseldi.

Tartışmalı Korean Air Lideri Cho Yang-ho'nun Ölümüyle Hisseler YükseldiÖte yandan analistler 70 yaşındaki aile reisinin ölümünün Hanjin Kal’daki teklif savaşı olasılığını artıracağını fakat ailesinin hava yolunun kontrolünü korumak için savaşacağını öngördü. Shinyoung Securities’ten bir analist, ailesinin hisselerini miras olarak almaya çalışacağını fakat bunun hem zaman hem de para kaybına yol açacağını, böylelikle bir devralma mücadelesinin başlayacağını söyledi.

Bazı analistlerin tahminlerine göre ailenin ödemesi gereken veraset vergisi, 170 milyar Kore wonu değerindeydi.

Uzmanlar Korean Air Teklif Savaşı Başlayacak Sonuçta Cho Hanjin Kal’ın yüzde 17.8 hissesine sahipken, Cho, akrabaları ve ailenin akademik kurumları holding şirketinin yüzde 29’una sahipti. Cho’nun tek oğlu ve şirket başkanı olan Cho Won-tae de tartışmalı liderin halefi olarak görülüyordu. Güney Koreli bir aktivist olan ve Cho ailesinden sonra iki numaraları hissedar olan bir yatırımcı ise son zamanlarda hissesini yüzde 13.5’e çıkartarak, kötü yönetimi düzeltmek için yönetimde rol üstlenmeye söz vermişti.

Neticede Korean Air, kurucu aile üyelerini içeren skandallardan nasibini almış ve Cho’ya karşı zimmete para geçirme ile güven ihlali suçlamalarıyla skandal doruğa ulaşmıştı.

Korean Air Cho'ya Karşı Suçlamalar Cho iddiaları reddetse de hissedarlar Cho’nun yönetim kurulu başkanlığını elinden almışlardı. Ama sorunlar bundan çok daha önce başlamıştı. 2014’te gündemde yankı uyandıran habere göre Cho’nun en büyük kızı Heather Cho, fındığın kendisine tabakta değil paketle servis edilmesi yüzünden öfkelenmiş ve Korean Air uçağının kendisini New York havaalanına geri götürmesini istemişti.

GCM Yatırım Banner

İlaveten bazı kaynaklarda kabin memuruna diz çöktürüp özür dilettirildiği söylenmiş, memur şirkete açtığı davada 18 bin dolar tazminat almıştı. Cho’nun karısı ve küçük kızının da skandal niteliğinde haberlerle gündeme gelmesi, aileyle ilgili kötü şöhreti giderek artırmıştı. Kısacası tartışmalı ailenin lideri olan Cho’nun ölümünün açıklanmasından sonra Hanjin Kal, neredeyse yüzde 25’lik bir artışla iki ayın en yüksek seviyesine çıkarken Korean Air yüzde 1.9 oranında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın