Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kore’nin Ardından Endonezya Merkez Bankası da Faiz İndirimi Uyguladı

Endonezya Merkez Bankası faiz indirimine gitti ve haftalık ters repo faizini 25 baz puan azalttı.
Kore’nin Ardından Endonezya Merkez Bankası da Faiz İndirimi Uyguladı
Yorum

Farklı ülkelerin merkez bankaları sık sık faiz indirimleriyle gündeme gelirken, bu sabah Kore Merkez Bankası da faiz oranlarında indirim uygulamıştı. Banka, ani bir kararla 7 gün vadeli repo faizini %1.75 seviyesinden %1.5’e düşürdü. Bununla birlikte büyüme ve enflasyon tahminlerinde de düşüşe gitti.

Kore Merkez Bankası’nın bu hamlesi 3 yıl aradan sonra gerçekleştiği için ufak bir şaşkınlığa yol açmıştı. Kore’nin bu kararının hemen ardından bir başka faiz indirim kararı da Endonezya Merkez Bankası’ndan geldi.

Politika faizinde bugün itibarıyla indirime giden Endonezya Merkez Bankası, haftalık ters repo faiz oranını 25 bp azalttı ve %5.75 olarak güncelledi.

Haftalık Ters Repo Faiz Oranı 25 bp AzaltıldıÜlkenin merkez bankasının aldığı bu karar, Perşembe günü Jakarta’da bankanın kendi yaptığı açıklama sayesinde duyuldu. Kararın ardından 1 hafta vadeli ters repo oranı mevcut seviyesi olan %6’dan 25 bp indirimle %5.75’e düştü. Bloomberg anketine katılım gösteren çoğu ekonomist bu hamleyle tahminlerinde yanılmamış oldu.

Öte yandan söz konusu banka geçtiğimiz yıl 6 kez faiz artırımı uygulamıştı. Bugün yetkililer tarafından gelen açıklamada, politika ayarlaması için daha fazla uygun ortamın mevcut olduğu öğrenildi. Ayrıca ülkenin merkez bankası iki yıl aradan sonra ilk kez faiz indirimi yaptı.

Asya piyasalarının en büyük iki gelişen piyasası Kore ve Endonezya uyguladığı indirimlerle genişlemeci politika izlerken, Fed’den beklentilerin artması kaçınılmaz oldu.

Fed'den beklentilerin Artması Kaçınılmaz OlduYatırımcılar, Fed fonlama vadelileri göz önüne alındığında 30-31 Temmuz’daki toplantıdan %67.5 ihtimalle 25 baz puanlık indirim öngörüyor. Bunun yanında 50 bp indirim fiyatlaması ise %32.5 oranında ihtimal barındırıyor.

Geride bıraktığımız günlerde St. Louis FED Başkanı James Bullard, Fed’den 50 baz puanlık baz indirimi oldukça fazla bulup “aşırı” olarak nitelendirmişti. Bullard ayrıca, yılın ikinci yarısında ekonominin %2 altına doğru yavaşlayacağını öngörmüştü.

Fed’den her geçen gün artan faiz indirimleri, merkez bankalarını küresel ekonomiye yönelik kötümser beklentileri ve artan ticaret gerilimleri gibi etkenler gelişen piyasaların genişlemeci adımlara yönelmesinde önemli bir paya sahip görünüyor.

Dün, Morgan Stanley Endonezya Merkez Bankası’ndan büyümeyi desteklemek amacıyla yıl sonuna kadar 4 kez faiz indirimi uygulayacağı yönünde bir tahmin ortaya atmıştı. Bu tahmin kapsamında ülkenin merkez bankası yıl sonuna kadar %5’e kadar düşebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu