Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye Genelinde Açılacak Kooperatif Market Sayısı Artırılarak 500’e Çıkarılacak

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde 400-500 civarında market zinciri açılacağını duyurdu.
Türkiye Genelinde Açılacak Kooperatif Market Sayısı Artırılarak 500’e Çıkarılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Bilecik Valiliği’nin öncülük ettiği ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan “Ceviz Üretiminin Yaygınlaştırılması” adlı projenin protokol imza törenindeydi.

Burada konuşma yapan Poyraz, Türkiye’de toplam sayısı 400-500’ü bulan bir marketler zinciri açmayı hedeflediklerini duyurdu. Farklı bölgelerde açılacak söz konusu bu marketler zinciri sayesinde çiftçiden alınan tarım ürünlerinin direkt olarak tüketicilere ulaştırılacağını söyledi.

Poyraz, bazı ürünlerin piyasada ederinden çok daha pahalı fiyatlara satıldığına işaret etti ve bu sebeple tüketicilerin mağduriyet yaşadığına değindi. Açılacak kooperatif marketler zinciri ile bu sorunun aşılacağını ifade etti.

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin PoyrazÖzellikle büyük şehirler olmak üzere her bölgede market açmak istediklerini söyleyen Poyraz, bu kapsamda piyasaya kaliteli ürünler sunulacağını aktardı. Market kimliğini öne çıkarmak şartıyla birtakım değişiklikler yapılacağını duyurdu.

Türkiye’de halihazırda Tarım Kredi Kooperatifleri ürünü satışı gerçekleştirdiklerini belirten Poyraz, 800 adet yurdun tüm gıda tedarikini ve bunun yanında kışlada görev yapan askerlerin gıda teminini üstlendiklerini ifade etti. Önceki yıllar yaşanan zehirlenme vakalarının önüne geçmek için çeşitli tedbirler alındığını belirtti.

Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifi’nin 17 bölge birliği, 1625 kooperatif, 197 şube yurt içi ve yurt dışında 20 şirket, 12 bin çalışan ve yaklaşık 850 bin ortağa sahip olduğunu açıkladı. Sahip olduğu bu güçle birlikte kurumun ortalama 35 milyar liralık bir ekonomik döngüyü ayakta tuttuğunu ekledi.

Tarımsal üretimi artırma konusunda her türlü projeyi desteklediklerini söyleyen Poyraz, tohumlama aşamasından sigortalamaya kadar tarımsal girdilerin tamamının tedarik edilmesi için yoğun bir çaba sarf ettiklerini duyurdu.

Tarımsal Üretimi Artırma DestekleniyorKooperatif olarak tüketiciye sağlıklı ve kaliteli gıda sunma, bunun yanında fiyat-kalite regülasyonu sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Her yıl ürün alımını kademeli şekilde artırdıklarını duyurdu. Öncelerde 300 milyon seviyelerinde olan ürün alım tutarının şimdilerde 760 milyona kadar çıktığını bildiren Poyraz, Aralık ayı sonundan itibaren 1,5 milyar liralık alım yapılacağını söyledi. Şu an Türkiye’deki tarımsal hasılanın 215 milyar lira civarında olduğunu ve en az 5 milyar liralık alım rakamına ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu