Yatırım yapmaya başla!

Konya Fabrikasının Açılış Tarihini Duyuran Aselsan’ın Hisseleri Primli Seyrediyor

Her geçen gün başarılarına bir yenisini ekleyen Aselsan’ın Konya’daki silah fabrikasının açılışına sayılı günler kaldı. Şirketin borsadaki hisseleri ise %1’e yakın yükseldi.
Konya Fabrikasının Açılış Tarihini Duyuran Aselsan’ın Hisseleri Primli Seyrediyor

Türk savunma sanayiinin lider ismi Aselsan’ın Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın faaliyete başlamasına sayılı günler kaldı. AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, fabrikanın 17 Aralık’ta üretime başlayacağını açıkladı.

Basın mensuplarına yaptığı açıklamada Konya’daki fabrikanın en stratejik yatırımlardan biri olduğunu söyleyen Altunyaldız, açılış töreninin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yapılmasının planlandığını ekledi.

Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nde yapılacak yatırımların, Türkiye’nin katma değeri yüksek üretimine destek olacağı belirtildi.

Haluk Görgün Konya Fabrikası AçıklamasıEndüstri bölgesinin sene başında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla kurulduğunu hatırlatan Altunyaldız, yüksek katma değerli üretim açısından Türkiye’de bir ilk olacağını söyledi.

Uluslararası standartlara uygun olarak ateşli silahların tescil ve güvenlik testi gibi işlemleri yaparak, Türkiye Silah Test Merkezi’nin görevlerinin yürütüleceğini açıkladı. 1,5 milyon lira sermaye ile kurulacak test merkezinin Konya sanayi merkezinde üretilen silahları test ederek, ihracının yapılacağını bildirdi.

Konya Silah Sistemleri Fabrikası’nın çok önemli bir Ar-Ge merkezi olduğunu söyleyen ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise yeni nesil silah sistemlerinin tasarlanacağı bir merkez olmasını planladıklarını belirtti.

Fabrika üretime başlamadan bile Aselsan ile çalışan firmaların, tesis içinde yer kiralamaya başladığını söyleyen Görgün, 4 bin tedarikçileri olduğu bilgisini de paylaştı. Açılacak olan fabrikanın dost ve müttefiklere güç vereceğini dile getirdi. 1,5 milyon metre kare alan üzerine kurulan endüstri bölgesinin önemli bir Ar-Ge merkezi olarak faaliyet yürüteceğini de sözlerine ekledi.

Yeni fabrikanın açılış tarihini bildiren Aselsan’ın borsada işlem gören ASELS kodlu hisseleri pozitif seyrediyor.
Aselsan Hisseleri Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı gününe 18,12 liradan başlayana Aselsan hisse fiyatı, gün içinde en yüksek 18,37, en düşük 18,08 lirayı kaydetti. Saat 16:00’da %0,83 değer kazancıyla 18,25’ten işlem görüyor. Fiyatların yıllık bazda kaydedilen fiyat aralığı ise 8,70 – 19,81 şeklinde.

Analistler teknik açıdan 18,2233’ü pivot noktası olarak belirlerken, destekler 17,93 – 18,07, dirençler 18,36 – 18,51 şeklinde takip ediliyor. Bu arada Türkiye’nin Ar-Ge Harcamaları En Yüksek 250 Şirketi araştırmasında, Aselsan, Ar-Ge projesi bakımından birinci oldu.

620 projeyle listenin ilk sırasında bulunan şirket 2019 yılında 3 bin 947 personel ile en çok araştırmacı çalıştıran firma oldu. Ar-Ge projeleri için yapılan harcama tutarı 2 milyar 975 milyon 377 bin 381 lira olarak açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum