Yatırım yapmaya başla!

Konutta Tüketici Mağduriyetini Önleyecek Çalışmalar Hızlandı

Konutta yeni projelerin devamlılığını garantiye almak ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçmek için gerekli yasal düzenlemeler üzerine çalışmalar başlatıldı.
Konutta Tüketici Mağduriyetini Önleyecek Çalışmalar Hızlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada konutta tüketici mağduriyetinin önüne geçmek için birtakım yasal düzenlemeler getirdiklerini söylemişti. Aynı konu üzerine bir açıklama da İstanbul İnşaatçılar Derneği’nden (İNDER) geldi.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, hayata geçirilecek yeni projelerin devamlılığını garantiye alacak ve tüketici açısından mağduriyetleri ortadan kaldırmak için yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Nazmi Durbakayım, tüketici mağduriyetlerini önleyecek sistemin çatısını oluşturmak adına yasal düzenlemelerle ilgili raporun hazırlandığını söyledi.

Projelerin uluslararası piyasalarda Special Purpose Vehicle (SPV) adı verilen iş ortaklığı benzeri işe özel geçici şirketler altında gerçekleştirilmesini öneren Durbakayım, sistemin avantajlarından bahsetti.

Bu sistemde arsa sahiplerinin de şirketlere hissedar olacağını ve proje finansmanının teminatı olarak SPV şirketinin hisselerinin finans şirketlerine ve bankalara rehin edileceğini belirtti. Bu sistemin yurt dışında çok kullanıldığını, bizde hayata geçirilmesiyle birlikte konut tesliminde yaşanan sıkıntıların son bulacağını sözlerine ekledi.

İNDER YKB Nazmi Durbakayım, 24 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini söyledi.

Gayrimenkul sektörünün 2018 yılındaki gelişmeleri ve gelecek yıla dair planların paylaşıldığı toplantıda konuşan Durbakayım, seçimlerden sonra yeni bir döneme girildiğini, son dönemde yaşanan ekonomik saldırılara karşı inşaat sektörünün tek vücut olduğunu sözlerine ekledi.

Sektörün ayakta kalmasını sağlayan faktörler arasında; yabancıya satışta yapılan düzenlemeleri, finansal teşvikleri, kamu bankalarının faiz indirimleri, KDV ve harçlardaki indirimler olarak sıraladı. Bu yıl kentsel dönüşüm ve imar barışı konularının çok gündemde olduğunu hatırlatarak, diğer firmaların afet yasası ve imar barışı gibi konularda kendilerinden yardım istediklerini ifade etti.

2019’da yapılacak hamleler ve tüzük değişikliği ile tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amaçlanıyor.

İNDER’in ismini İnşaatçılar Derneği olarak değiştireceklerini ve Türkiye’nin her yerinden üye kaydı alacaklarını anlatan Durbakayım, 2019 yılında önemli hamleler yapacaklarını dile getirdi. Tüketici mağduriyetlerini ortadan kaldıracak yeni bir sistemin çatısını oluşturmak adına gerekli yasal düzenlemeler için ilgili kurumlara rapor hazırladıklarını belirtti.

2019’un inşaat sektörü için umut yılı olacağını, ekonomik belirsizlik nedeniyle bekletilen yeni projelerin hayata geçeceği bir yıl olacağını dile getirdi. Yurt dışı satışlarında rekor seviye bekleyen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı, en az 15-20 milyar dolar arasında döviz girişi sağlanacağını öngördüklerini anlattı. İNDER Başkan Vekili Engin Keçeli ise sektördeki balon söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını, inşaatçıların bu zor dönemden kazançla çıkacağına dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum