Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut ve Kira Fiyatları Arz Artışıyla Düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan da konut kiralarıyla ilgili açıklama geldi.
Konut ve Kira Fiyatları Arz Artışıyla Düşecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün duyurduğu konut kiralarının düşeceğine ilişkin sözleri hakkında açıklama yaptı.

Pazartesi günü düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından bugün gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bakan Kurum, konut fiyatlarında şu anda suni bir artış yaşandığını söyledi. Uyguladıkları hamleler sayesinde sistemin düzene gireceğini, arzda sıkıntı varsa bunun giderilip fiyatların gerilemesinin sağlanacağını açıkladı.

Yüksek kira ve konut fiyatlarıyla ilgili olarak bakanlığın şikayetleri değerlendirdiğini ve bunların takibini Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yaptıklarını belirtti.

Yaptıkları projeler sayesinde kira ve konut fiyatlarında gerileme olacağını söyleyen Bakan Kurum, “İnşallah vatandaşımızı her işte olduğu gibi konut işinde de açıkta bırakmayacağız.” dedi.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut Projesi
Kaynak: Twitter

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam Kabine sonrası yaptığı açıklamada Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlattıklarını belirtti. İlk kez ev sahibi olmak isteyen vatandaşların sabırsızlıkla beklediği projenin bitmek üzere olduğunu söyledi.

Şimdi Kayıt Olun

Vatandaşların kira öder gibi taksitlerle ev sahibi olabileceğini dile getiren Erdoğan, bu adımın kiraların düşmesine yol açacağını sözlerine ekledi.

Son aylarda vatandaşı oldukça sıkıntıya sokan yüksek kiralar hakkında gelen bu açıklama moralleri artırırken, hemen ardından gelen Bakan Kurum’un benzer açıklamaları iyimserliği destekledi.

Fiyatların düşmesini sağlayacak bir sistem kurulacağını söyleyen Kurum, bunun detaylarının Eylül ayının sonlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacağını ifade etti.

Dünyada tedarik zincirinin yeniden oluşturulmasıyla demir ve çimento maliyetlerinin azaldığını, bunun inşaat sektöründe hareketlilik yarattığını belirtti. Arzda artış olup talebin aynı kalması halinde ise fiyatların mecburen gerileyeceğini sözlerine ekledi.

Kurum, Twitter hesabından hayata geçirilecek olan sosyal konut projesi ile ilgili bir görsel paylaştı. Aktarılan bilgide bu projeyle vatandaşların erişilebilir şartlarda ev sahibi olmasının, kiraların düşürülmesinin, konut arzının artırılmasının ve inşaat sektörünün canlandırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.