Yatırım yapmaya başla!

Konut Satışları 2015’e Düşüşle Başladı

Konut Satışları 2015’e Düşüşle Başladı

Ülkemizde inşaat sektörü çok hızlı ve her geçen gün konut sayısında muazzam bir artış yaşanıyor. Ancak buna bağlı olarak konut satışlarında bir önceki yıla göre hatırı sayılır bir düşüş meydana gelmiş durumda. TUİK’in açıkladığı istatistiklere göre bir önceki yılın aynı ayı ile Ocak 2015 arasında yüzde 1.7’lik bir konut satış azalması mevcut. Ocak 2015’te ülkemizde satılan konut sayısı ise 86,167!

Yine aynı verilere göre ülkemizde bir önceki yıla göre konut kredisi kullanılarak ev alanların sayısında yüzde 3.5’lik bir artış meydana geldi. Ocak 2015’te ülkemizde ipotekli satış olarak bilinen konut alımlarının sayısı 33,178 olarak açıklandı.

Yani Türkiye’de yeni ev alanların neredeyse %40’lık bir bölümü ipotekli konut kredisi kullanarak ev almakta!
TUİK tarafından açıklanan Ocak 2015 verileri arasında bir diğer çarpıcı verisi ise; toplam konut satışlarının ikinci el konut satışlarına oranı oldu. Türkiye genelinde ilk konut satışların sayısı 37,971 olurken, ikinci el konut satışları 48,196 adet olarak gerçekleşti.

Son olarak gelen verilere göre Ocak 2015’te ülkemiz genelinde toplam 1,289 adet konut yabancı uyruklu kişilere satıldı. Yabancı uyruklulara satılan konutlarda başı 392 konut ile Antalya çekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum