Yatırım yapmaya başla!

Konut Satışında KDV ve Tapu Harcı İndirimi için Son Günler

Konut stokunun eritilmesi ve gayrimenkul sektörünün canlandırılması amacıyla Mayıs ayında başlayan kampanya 31 Ekim'de sona eriyor. İşte detaylar;
Konut Satışında KDV ve Tapu Harcı İndirimi için Son Günler

Gayrimenkul sektörünün canlandırılması ve konut stokunun erimesi için Mayıs ayında bir düzenleme yapıldı ve konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı yüzde 8’e indirilmişti. Tapu harcının ise yüzde 4’ten 3’e düşürüldüğü bu düzenlemede son tarih 31 Ekim olarak belirlenmişti. Sona yaklaşılan düzenlemenin devamlı olması yorumu ise TEMFED Başkanı Hacı Ali Taylan tarafından söyleniyor.

İndirim kampanyasının kapsamına iş yeri satışları da eklenirken, sektörün temsilcileri bu desteğin devam etmesi gerektiğini belirtiyor.

Konutta KDV İndirimiTürkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan’ın yaptığı açıklamaya göre; düzenleme sektördeki durgunluğu gidermeye ciddi fayda sağladı.

İndirim uygulamasının devamının ise şart olduğunu dile getirdi. Son dönemdeki ekonomik karması nedeniyle sektörün iyice durgunlaştığını belirten Taylan, indirimin sonlanmasıyla sektörde sıkıntı yaşanacağına dikkat çekti.

KDV Hesaplaması Yapmak için Buraya Tıklayın!

Taylan, tapu harcı oranının yüzde 2’ye inmesini ve bunun kalıcı olmasını talep ettiklerinden bahsetti.

Tapu Harcı İndirimiKDV’nin ise yüzde 8 olarak devam etmesinin uygun olacağını belirten Taylan, “Hükümetimizin bu anlamda bir karar alacağını düşünüyorum. Aksi bir karar sektöre zarar getirir,” ifadelerini kullandı. Harçların yüksek olması nedeniyle vatandaşı kayıt dışılığa ittiğini de sözlerine ekledi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ise dövize bağlı olarak inşaat ve konut sektörünün durağanlaştığını belirtti.

Tahir Tellioğlu YorumuDöviz kurlarında yaşanan yükselişler sonrasında inşaat ve konut piyasalarında ciddi durgunluk yaşandığına dikkat çeken Tellioğlu, piyasayı rahatlatmak için devlete yük getirmeyecek bazı teşvikler beklediğini açıkladı. Hiç evi olmayanlar için 150 metrekarenin altında ve değeri 250 bin lirayı geçmeyecek evlerde Kredi Garanti Fonu benzeri bir fon oluşturulmasını tavsiye etti.

İstediğiniz Konut Kredisi için Bankaların Sunduğu Faizleri Hemen Görün!

Tellioğlu, “ihtiyacı olan kesim bundan faydalansın, sıfır konutların satımında da tapu harçları sıfırlansın. KDV oranı yüzde 8 olarak devam etsin. Maksat duran inşaat piyasasının hareketlenmesi,” ifadelerini kullandı. Tellioğlu durgunluk ortamının farklı olduğunu söyledi ve duran inşaatları tamamlayıp satmak gerektiğine dikkat çekti. Tüm evler için aynı düzenleme yapıldığında ise sıfır konutta stok erimediğini ifade etti.

TOKİ’de borcunu ödeyip tapuyu hemen alma kampanyasından ise 13 bin kişinin faydalandığı belirtildi.

TOKİ Kampanyasından 13 Bin Kişi FaydalandıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüde 24 indirim getiren kampanyadan 13 bin 321 vatandaşın yararlandığı açıklandı. Ayrıca kampanyadan 588 milyon 575 bin lira hasılat elde edildiği de belirtildi.

İskonto Oranı Hesabı Yapmak için Buraya Tıklayın!

Kampanyanın oldukça iyi bir ilgi gördüğünü söyleyen Turan, ödemenin yüzde 97’sinin yastık altından ödendiğini de açıkladı.

Kampanyaya İlgi YükseltiTuran, bu yıl ikincisi düzenlenen indirim kampanyasında esnek ödeme yaptıklarını vurguladı ve kampanyadan borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlandığını, bu kapsamda da 1907 vatandaşın 64 milyon 260 bin lira peşin ödeme yaptığını dile getirdi. Kampanya sayesinde 570 milyon liranın piyasaya girdiğini de kaydetti.

İnşaat sektörünün alt sektörleriyle birlikte büyüdüğünü ifade eden Turan, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ettiğine de dikkat çekti. Aynı zamanda “inşaat sektörü, çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum