Yatırım yapmaya başla!

Konut Satışında 2019’un İkinci Yarısında Dipten Dönüş Sağlandı

Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından hazırlanan aylık analiz raporunda, son dönemde ekonomi yönetiminden gelen adımların konut sektörünü canlandırdığı ve yılın ikinci yarısında satışlarda dipten dönüş olduğu bildirildi.
Konut Satışında 2019’un İkinci Yarısında Dipten Dönüş Sağlandı

Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB), Ekim 2019’a ilişkin İnşaat Sektörü Analizi’ni yayımladı. Hazırlanan analizde 2018 yılının ikinci yarısından itibaren konut sektöründe başlayan durgunluğun, bu yılın ikinci yarısında dipten dönüş işareti gösterdiği belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu da Çarşamba günü açıkladığı verilerde Türkiye genelinde Eylül ayında 146.913 konutun satıldığını belirtti. Söz konusu satışta yıllık bazda %15,4 oranında artış gerçekleşti. Söz konusu dönemde 57.811 konut ipotekli, 89.092 konut diğer satış türlerinde, 51.393 konut ise ilk defa satıldı.

Birlik tarafından yayınlanan analizde 1972 yılından bu yana projelerde toplamda 387,6 milyar dolar harcama yapıldığı bildirildi.

TMB RaporTürk müteahhitlik firmalarının 2019 yılının ilk 9 ayında yurt dışından toplamda 151 proje üstlendiği ve bunların toplam tutarının 7,5 milyar dolar olduğu açıklandı. 1972 yılından bu yana üstlenilen toplam proje sayısının 9.800, bunların toplam tutarının ise 387,6 milyar dolar olduğu bildirildi.

Yeni Ekonomi Programına (YEP) da denilen analizde yerli üretime yapılacak desteğin önümüzdeki süreçlerde Türk firmalarının küresel pazardaki rekabet gücünü artıracağına dikkat çekildi.

Türk inşaat firmalarının yurt dışı projelerde kullandığı ürünleri kendilerinin belirlediği, bu nedenle de yerli ürün kullanımını artıracak adımların Türk mühendislik ve inşaat alanına hizmet edeceği söylendi.

Hazırlanan raporda bu yılın ikinci yarısından itibaren konut satışlarında dipten dönüşün işaretleri alındığı belirtildi.

Konut SatışlarıGeçen yılın ikinci yarısından itibaren birçok sektörde olduğu gibi müteahhitlik firmalarının da finansal açıdan sıkıntı çektiği belirtildi. Ancak son dönemde ekonomi yönetiminden gelen destekler ve makroekonomiyi canlandırmaya yönelik adımların etkisiyle olumlu beklentilerin arttığı söylendi.

Türk firmalarının girişimcilik kabiliyetini başarılı bir şekilde kullandığı, Japonya’nın finansman koşulları ve teknolojisi ile buluşturulmaya çalıştıkları aktarıldı. Bu amaç doğrultusunda Kenya, Tanzanya ve Özbekistan’da ziyaretlerin gerçekleştirildiği söylendi. Bu ziyaretlerde Türkiye Ticaret Bakanlığı’nın Japonya Toprak, Altyapı ve Turizm Bakanlığı ile bir araya geldiği organizasyonun ise TMB tarafından yapıldığı bilgisi verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum