Yatırım yapmaya başla!

Konut Piyasası Faiz İndirimiyle Birlikte Sektörde Canlanma Bekliyor

Merkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirim kararını değerlendiren Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, bu adımın konut sektörünün canlanmasına yardımcı olacağını söyledi.
Konut Piyasası Faiz İndirimiyle Birlikte Sektörde Canlanma Bekliyor

Geçtiğimiz Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu’nun 425 baz puanlık faiz indirimi yapması iş dünyasında olumlu karşılandı. Ekonomistler, piyasanın yüksek faiz indirimine kendini hazırladığı için olumsuz tepkilerin izlenmediğini belirtiyor. Fakat Eylül toplantısında bir indirim daha gelirse bu kez Türk lirasının zarar göreceği yorumlanıyor.

Ancak iş dünyası bunun tam aksi düşüncede. Faiz oranlarının düşürülmesinin yatırımları artıracağı ve ekonomiyi canlandıracağı bekleniyor. Aynı görüşte olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, faizlerin düşürülmesine kademeli bir şekilde devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Merkez Bankası’nın kararına bir destek de konut sektöründen geldi. Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, faiz indiriminin konut sektörünü canlandırmasını beklediğini ifade etti.

425 bp’lik indirimin enflasyonla aradaki makası daraltmaya yardımcı olacağını söyleyen Uytun, tüm piyasalara olumlu yansıyacağını söyledi.

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi UytunAlınan kararın enflasyonu düşürmede çok kuvvetli bir adım olduğunu ifade eden Hilmi Uytun, tüm sektöre olduğu kadar konut piyasasının da yararına olacağını aktardı. Faiz oranlarının düşmesinin talepleri artıracağını, hemen olmasa bile 3 ay içerisinde konut sektöründe canlanma beklediğini söyledi.

Özellikle de ipotekli satışların artmasını beklediğini bildirdi. Faizlerin yüksek olduğu zaman 500 bin liralık bir ev için 150 bin liralık faiz ödendiğini, bu nedenle de satışların yavaşladığını söyledi.

Alınan evlerin aile bütçesine göre karar verildiğini, genellikle de kadınların zevkine göre seçildiğini anlattı.

Evler Kadınların Zevkine Göre YapılıyorOturulacak dairelerin çoğunlukla kadınlar tarafından seçildiğini söyleyen Uytun; işlevsellik, şıklık, bulunduğu semt gibi durumların en önemli kriterler olduğunu anlattı. Hafele Concept’in vestiyer, giyinme odası, mutfak, banyo olmak üzere tüm tasarımlarını kadınların isteklerine paralel olarak hazırlandığını anlattı. Projelerin kadınların tercihine göre hazırlanmasının da satışları hızlandırdığını sözlerine ekledi.

Son dönemde düşüş olmasına rağmen Türkiye’nin yıllık konut satışında Avrupa lideri olduğunu söyledi.

Yıllık Konut SatışıYıllık bazda Türkiye’nin 500 bin, İngiltere’nin 300 bin konut satışı gerçekleştirdiğini aktaran Hilmi Uytun, bizdeki satışların birçok önde gelen ekonomiye sahip ülkelerden bile fazla olduğunu belirtti.

Son 15 yıldır Hafele Türkiye’nin, ülkenin her yerindeki işlerin tedarikçisi konumunda olduğunu anlattı. Bu ürünler arasında; kapı, mobilya, mutfak ve gardırop gibi şeyler olduğunu söyleyen Uytun, gayrimenkul sektöründe yaşanan düşük talebe ilişkin değerlendirmede bulundu.

Eskiden yatırım aracı olarak kullanılan konutun, şimdi sadece oturmak amacıyla alındığını belirtti.

Konut YatırımıHer yıl 150 bin çiftin boşandığını ve kentleşme oranının arttığını söyleyen Uytun, buna bağlı olarak konuta olan talebin artmaya devam edeceğini söyledi. Ancak ekonomik şartlardan dolayı, daha önceki yıllardaki gibi yatırım aracı olarak görülemediğini sözlerine ekledi. Şu an %78 olan kentleşme oranının, 2023 yılında %84’lere ulaşacağını öngördü. Bu nedenle önümüzdeki 10-20 yıllık süreçte konutun daha da gelişeceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum