Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Piyasası Hala ABD Ekonomisinin En Parlak Noktalarından!

Konut piyasasının hala ABD ekonomisinin en parlak noktalarından biri olduğu söylendi. İşte detaylar;
Konut Piyasası Hala ABD Ekonomisinin En Parlak Noktalarından!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İran’la ilgili endişeler ve Çin ile ticaret müzakereleri, Amerikan işletmelerine olan güveni azaltsa bile konut piyasası 2020’de ABD ekonomisini desteklemeye devam edebilir.

Her ne kadar değerler 2019 boyunca hafif bir şekilde artış gösterse de sağlıklı bir iş piyasası ve düşük mortgage oranları, birçok tüketici için evleri daha uygun hale getirdi. Son S&P CoreLogic Case-Shiller US National Home Price NSA Index’e göre Ekim ayında konut fiyatları yıllık bazda yüzde 3.3 oranında arttı.

Phoenix, Tampa ve Charlotte özellikle güçlü kazançlar elde ederlerken ev geliştiricisi Lennar Çarşamba günkü açıklamasında, ülke genelinde sağlıklı talebe atıfta bulunarak dördüncü çeyrek bilançosunda sağlam gelirler bildirdi.

Analistlerle yapılan bir konferans görüşmesinde Lennar Başkanı Stuart Miller, mevcut seçim döngüsünden gelen sürekli gürültü ve küresel gerginliklere rağmen sonuçların iyi olduğunu söyledi.

ABD Konut Piyasası Toparlanma “Müşterilerimizden gördüğümüz göstergeler ekonominin istikrarına ve iş piyasasına olan güveni yansıtmaktadır. Konut piyasası güçlü.” dedi. Lennar hisseleri Çarşamba günü yaklaşık yüzde 1 artarken hisseler 2019’da yüzde 40’lık artışın keyfini çıkardı. Bu, ev geliştirme perakendecileri Home Depot ile Lowe’s gibi büyük inşaatçılara sahip fon S&P Homebuilders ETF için artışla aynı doğrultuda geldi.

Hisseleri geçen yıl yaklaşık yüzde 75 oranında yükselen başka bir inşaatçı olan KB Home da dördüncü çeyreğin 2019 mali yılı için harika bir bitiş olduğunu belirtti. Rockefeller Capital Management Vios Advisors direktörü Michael Bapis, geçen yıl Federal Reserve tarafından yapılan üç faiz indiriminin, konut piyasasının son dönemdeki gücünün bir kısmını desteklediğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Freddie Mac’e göre 30 yıllık sabit ipotek için ortalama oran şimdi yüzde 3.72 iken rakamın bir yıl önceki yüzde 4.51’den düştüğü aktarıldı. Bapis, bu duruma işaret ederek şöyle konuştu: “Düşük oranlar konut toparlanmasına yardımcı oldu. İşsizlik düşük ve daha fazla ücret artışı görmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla konutun büyümesi için hala daha fazla alan olabilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.