Yatırım yapmaya başla!

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Nedir?

Konut Kredisinde Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi çekmeden mal veya mülk sahibi olmak, neredeyse imkansız hale geldi. Birikimlerin değerlendirilmesi ya da yatırım yapılması amacıyla birçok insan bankalara yöneldi. Düşük faizleriyle, uzun süreli vadeleriyle ve  taksit miktarların az oluşuyla krediler; birçok tüketiciyi kendine çekmeyi başarıyor. Kredi başvurusunun nasıl yapılacağını öğrenmek için burayı tıklayın. Hal böyle olunca, kira öder gibi kredi ödeyip ev sahibi olmanın cazipliği yabana atılamıyor. Ancak yeni evin heyecanına kapılıp, konut sözleşmesini okumayan insan sayısı bir hayli fazla.

Kredinizin ödeme planını bankanız ayarlarken, belirlemiş oldukları faiz oranlarını ve masrafları da düzenler. Bankanızın belirlediği ödeme kurallarına aykırı davranırsanız, kredi alırken imzalamış olduğunuz sözleşmedeki maddeyi devreye sokarlar. Konut finansman sözleşmelerinde ‘erken ödeme cezası’ maddesi bulunur. Buna göre; ödeme planı dışına çıkılarak, toplu bir miktarı borcunuzu kapatmak için yatırdığınızda bankanız sizi erken ödediğiniz için cezalandıracaktır. Siz borcunuzu toplu ödeyerek iyi bir şey yaptığınızı zannederken, aslında bankanızın faiz gelirini düşürmüş olursunuz. Bu gelirin düşmesi de bankaların işine gelmemektedir.

Borcunuzu erken öderken sevindiğiniz; ancak üstüne borç eklediğiniz kredi erken ödeme cezasıyla ilgili detaylara gelin, birlikte göz atalım:

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?

Kredi Erken Ödeme Cezası Nedir?Erken ödeme cezası; konut kredilerinde ödeme planı dışına çıkılarak toplu yapılan ödemeler nedeniyle, kredi veren kurumların faiz gelirlerinin düşmesinden dolayı uygulanan bir ceza miktarıdır. Konut finansmanlı olmayan taşıt ve ihtiyaç kredilerinde erken ödeme cezası alınmaz. Hayalini kurduğunuz evi satın almak için kredi çekmek amacıyla bankanıza gittiğinizde, dosya masrafı adı altında sizden bir sürü para alınacaktır. Bunun yanında ödeme planınız yapılırken, erken ödeme cezası maddesi de kuşkusuz tüm sözleşmelerde yerini alır. Belki fark etmeden belki de umursamadan bu sözleşmeyi imzalarsınız. Elinize toplu para geçtiğinde, borcunuzu toplu olarak ödemek istediğinizde, bankanız bu durumdan memnun olmaz ve sözleşme kozunu size karşı kullanır.

Erken Ödeme Cezası Oranı Yüzde Kaç?

Erken Ödeme Cezası Oranı Yüzde Kaç?2014 yılı Mayıs ayında yayınlanan ve Kasım ayında yürürlüğe giren yeni düzenlemelerle birlikte tüketiciler, vadesi gelmemiş ya da birden fazla taksit ödemesinde bulunabilir. Eğer isterse borcun tamamı erken ödenebilir. Tüketici Kanununa göre; böyle durumlarda bankanız erken ödenen miktara göre gerekli tüm faiz ve maliyetlerine bakarak indirim yapmak zorundadır. Ek olarak, sabit faizle bir konut kredisi almışsanız, sözleşmenizde ilgili madde bulunuyorsa; vadesinden önceki toplu ödemelerde erken ödeme tazminatı talep edebilir. Ancak oranlar değişkense, bu tazminat talebi geçerli olmayacaktır. Yeni yönetmelikle birlikte konut finansman sözleşmelerindeki değişikliklere önceki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yeni kanun yürürlüğe girene dek her bir konut kredisinde yüzde 2 oranında erken kapatma cezası bulunmaktaydı. Ancak 6502 sayılı Tüketici Kanununda yer alan yeni düzenlemelerle birlikte konut kredilerindeki ceza ve yaptırımlar değiştirildi. Artık geçerli olan kanuna göre; geri ödeme vadesi 36 aydan daha az kredi borçlarına maksimum yüzde bir, vadesi 36 aydan fazla olanlara ise maksimum yüzde 2 oranında erken ödeme cezası kesilebilir. Alınabilecek ödeme cezası miktarları, kredi vadesine göre kanunlarca belirlenmiştir. Verilen ceza tutarları çok yüksek olduğu için erken ödeme tazminatı daha az miktarlarda tutulmaya çalışılmıştır.

Kredi çekerken, borcunuzu erken kapatmanız durumunda faiz ödeyeceğiniz aklınıza gelmemiş olabilir. Bu nedenle, kredi çektiğiniz bankayı incelerken bu yönüne de bakmakta fayda var. İncelemek bazen yeterli olmayabilir, bu nedenle sonrasında pişman olmamak için konut finansman sözleşmesini dikkatlice okuyun derim. Faiz oranları değişebileceği gibi sözleşme maddelerinin de değişmesi mümkün. Öbür türlü, peşin ödeme yapmak istediğinizde erken ödeme cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumdan siz zararlı çıkarsınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum