Yatırım yapmaya başla!

Konut Kredisi Faiz Oranlarının Düşürülmesiyle Mayıs’ta 120 Bine Yakın Satış Oldu

Mayıs ayının ortalarında konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi ile 119 bin 655 satış gerçekleşti. Detaylar şöyle...
Konut Kredisi Faiz Oranlarının Düşürülmesiyle Mayıs’ta 120 Bine Yakın Satış Oldu

Konut kredisinde sektörü canlandırmak için başlatılan kampanya kapsamında, faiz oranlarının düşürülmesine karar verilmişti. Bu plan doğrultusunda bankalar kredi faiz oranlarını %0,98’e çekti. İlk etapta 41 firmanın katılımıyla başlatılan kampanyanın daha ilk 6 gününde 2 bin konut satıldı. Faizlerin düşürülmesiyle artıya geçen satışlar neticesinde Mayıs ayında 119 bin 655 konut satışı gerçekleşti.

Şubat, Mart ve Nisan aylarında düşüş gösteren konut satışları, faizlerin düşürülmesi ile Mayıs’ta %2,7 oranında arttı.

Söz konusu gelişmenin etkisiyle geçtiğimiz ay 119 bin 655 konutun satış işlemi gerçekleşirken, sektör temsilcileri faiz oranlarının bu şekilde devam etmesi halinde, yılın ilk 4 ayındaki gerilemenin telafi edileceğini ve yeni bir rekora imza atılabileceğini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısı ile başlatılan kampanyaya, ilk olarak Ziraat Bankası 10 Mayıs’ta, konut kredisi faiz oranlarını %0,98’e çekerek katılmıştı. Ardından da birçok kamu bankası ve özel banka faizlerini düşürdüğünü açıkladı.

Toplam satışlar içerisinde ipotekli satışların payı Mayıs’ta %30,8’e yükseldi.

Söz konusu kategorideki rakamlar; 2017 yılının son ayında %25,6 olurken, Ocak’ta %29,6, Şubat’ta %29,1, Mart’ta %29,6 ve Nisan’da %27,1 seviyesinde geldi. Geçen yılın Mayıs ayında 116 bin 558 olan Türkiye genelindeki toplam konut satışları, bu yılın aynı döneminde 119 bin 655 olarak gerçekleşti. Bu gelişmelerle birlikte ipotekli satışların toplam satışlar içindeki payı, 6 aydan sonra tekrar yükselişe geçmiş oldu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, faizlerin bu oranda gitmesi halinde rekor satış olabileceğini söyledi.

Mayıs ayının sadece 15-20 günlük süresine denk gelen faiz oranlarındaki düşüşün, satışları %16 artırdığını belirten Durbakayım, düşük faiz oranının yıl sonuna kadar gitmesi halinde, 2018’in ilk dört aylık dönemindeki kayıpların telafi edilmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni rekorların da gelme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Konut kredisinde düşük faiz uygulamasının, tüm konutlar için geçerli olması halinde, satışlardaki artışın %35’lere varabileceğini söyleyen Durbakayım, Nisan’da kredi çekerek alınan konut sayısının 27 bin 912 adetten, Mayıs’ta 36 bin 685’e çıktığını belirtti.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, sektöre büyük oranda canlılık geldiğini ifade etti.

Konut satışlarının 6 ay aradan sonra yükselişe geçtiğini belirten Elmas, bu yükü sadece kamu bankalarının çekmemesi gerektiğini, özel bankaların da devreye girerek elini taşın altına koyması gerektiğini vurguladı. Gayrimenkul sektörüne sunulan bu avantajın kalıcı olmasını beklerken, uygulamanın devam etmesi halinde 1 milyon 450 bin konut satışının çok rahat bir şekilde yapılabileceğini öngördüğünü de sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum