Yatırım yapmaya başla!

Kamu Bankalarının İndirimleri Konut Kredisi Talebini Artırarak 5.9 Milyar TL’ye Çıkardı!

Kamu bankalarından bu sıralar ard arda gelen faiz indirimleri konut kredisi taleplerinde artışa neden oldu.
Kamu Bankalarının İndirimleri Konut Kredisi Talebini Artırarak 5.9 Milyar TL’ye Çıkardı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 25 Temmuz’da 425 baz puan faiz indirimi uygulamış, ardından da çok sayıda kamu bankası faiz indirimine yönelmişti.

Kısa zaman önce ise Türkiye’nin konut satışlarında yabancıların payının arttığı öğrenilmişti. 2019’un ilk 6 aylık döneminde ülkemizdeki her 100 evden 4’ünü yabancılar satın aldı.

Konut sektörü bu etkilerle canlanırken, kamu bankalarının ard arda yaptığı faiz indirimleri vatandaşın konut almak için başvurduğu kredi miktarını artırdı.

Konut Sektörü Bu Etkilerle CanlandıGeçtiğimiz haftalarda yapılan söz konusu bu faiz indirimlerinden önce yapılan TCMB indiriminin konut kredisini canlandıracağı zaten bekleniyordu. Ardından ilk adım Ziraat Bankası’ndan geldi. Banka, tutarı 500 bin TL’ye kadar olan konut kredisinin faizini azami 15 yıl için %0.99 olarak belirlemişti.

Ziraat Bankası bununla birlikte diğer vadeli ve tutarlarda da faizleri aşağı indirmişti. İkinci hamle de Vakıfbank’tan ve üçüncüsü de Halkbank’tan gelmiş, iki banka 180 aya kadar vadeli konut kredisi faizlerini %1’in altına indirmişti. Yapılan bu faiz indirimlerinden bu yana üç bankanın Cuma günü 12:30’dan itibaren 34 bin kişi üzerinden 5.9 milyar TL’lik başvuru gerçekleştiği ortaya çıktı.

Salı günü üç bankanın gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konut kredisine rekor düzeyde talep geldiği belirtildi.

Salı Günü Üç Banka Ortak Basın Toplantısı GerçekleştirdiTüm bunlarla birlikte faiz indiriminin uygulandığı ilk 2 günde 13 bini aşkın müşterinin 2.1 milyar TL’lik kredi başvurusu yapıldığı tespit edildi. Bu rakam iki günde kaydedilen en yüksek konut kredisi başvurusuna işaret etti.

Diğer taraftan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’de faiz indirimlerinde düşüş olacağının haberini önceden vermişti. TCMB’nin faiz indiriminin ardından piyasalar kamu ve özel bankaların yapacağı açıklamaları merakla takip ediyordu.

Çoğu ekonomist Merkez’in alacağı kararların tek başına yeterli olmayacağını, yatırımların artırılması için diğer faiz türlerinde de indirime gidilmesi gerektiğini savunmuştu. Bu kapsamda konut sektöründe canlanma hedefiyle bankalardan gelen faiz indirimi adımları, beklenen doğrultuda etki yaratarak sektörde canlanmaya neden oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum