Yatırım yapmaya başla!

Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Sektöre Nefes Aldıracak

Bakan Berat Albayrak'ın açıkladığı KDV ve tapu harcı indirimleri, sektörün temsilcileri tarafından yorumlandı ve satışların artacağı dile getirildi. İşte detaylar;
Konutta KDV ve Tapu Harcı İndirimi Sektöre Nefes Aldıracak

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan KDV ve ÖTV indirimleri, sektör temsilcileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren indirimler, gayrimenkul sektörü temsilcileri tarafından yorumlandı. KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimin yıl sonuna kadar uzatılmasının sektöre nefes aldıracak bir uygulama olduğu vurgulandı.

Yapılan indirimle birlikte konut satışlarının artacağı ve stokların erimesinin sağlanacağı, ortak görüş olarak bildirildi.

İndirimler Sektörü RahatlatacakBakan Albayrak, konut satışlarında KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e, tapu harçlarının ise yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmesine yönelik uygulamanın, yıl sonuna kadar devam edeceğini açıkladı. Bu açıklama, gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılanırken, önemli temsilcilerden yorumlar geldi.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, hem sektöre hem de iç piyasaya nefes aldıracak bir adım olduğunu söyledi.

İnanç Kabadayı İndirim YorumuKabadayı, “Gayrimenkulde KDV oranının yüzde 8, tapu harçlarının da yüzde 3 olarak devam etmesi, hem sektördeki satışların hızlanması hem de iç piyasaya hareket getirmesi adına adeta bir nefes niteliğinde,” yorumunda bulundu. Yıl içinde yapılan kampanyalara da dayanan Kabadayı, söz konusu uygulamalarla 2018 sonunda 2017 yılında yakalanan satış rakamlarına ulaşılabileceğini ifade etti.

Banka kredilerinde düşüşün de başladığını belirten Kabadayı, faizlerin gevşediğine dikkat çekti.

Banka Kredilerinde Düşüş BaşladıDöviz kurundaki oynakların azalmasıyla birlikte piyasada rahatlamanın kaydedildiğini söyleyen Kabadayı, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ve sağlanan teşviklerin tüketicilere çok ciddi fırsatlar sunduğunu da dile getirdi. Konutta KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimin sadece sektöre değil genel ekonomiye getireceği sürdürülebilir katma değer anlamında da önemli olduğunu söyledi.

Satışlara bakıldığında ise talepte sıkıntı olmadığının görüldüğünü belirten Kabadayı, teşviklerin dönemsel olmasından ziyade kalıcı olmasının, hedeflenen sürdürülebilir büyümeye ciddi oranda katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ise konutta güven endeksinde bir süre sonra iyileşmenin görüldüğünü söyledi.

Mahmut Akbal İndirim YorumuAkbal, konutta güven endeksinin İmar Barışı, KDV ve tapu harçlarındaki indirim süresinin uzatılmasına bağlı olarak iyileştiğini belirtirken, çok sevindirici bir haber olduğunu da ifade etti. Yüzde 10’luk KDV indiriminin konut gibi yüksek ödeme yapılan bir alışveriş için çok önemli olduğuna dikkat çeken Akbal, alım için bekleyen talebi harekete geçireceğini söyledi. Yabancıya konut satışında ise yakalanan hikayenin, döviz kurunda başlayan sakinleme ve süresi uzatılan teşviklerle birlikte iç pazarda da görüleceğini dile getirdi.

2017 yılının ilk 9 ayında 1 milyon 30 bin konut satıldığını söyleyen Akbal, bu rakamın 2018 yılının aynı döneminde 1 milyon 2 bin seviyesine gerilediğini ifade etti. Akbal, “Aslında hafif bir düşüş var ama ekonomideki toparlanma ile yıllık konut satışında 2017’yi yakalamamız içten bile değil…” dedi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu verilerle birlikte indirim uygulamasını yorumladı.

Melih Tavukçuoğlu İndirim YorumuAYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, büyüklüğüne, konumuna ya da yapı ruhsat tarihine bakılmaksızın ticari amaçlı gerçekleştirilen tüm iş yerleri ve net alanı 150 metrekaraden büyük tüm konutla için yüzde 18 oranında olan KDV’nin yüzde 8’e düşürülmesinin yıl sonuna kadar süreceğini belirterek, 500 bin liralık konutun 90 bin lira olan KDV’sinin 40 bin liraya düşeceğini söyledi.

Tavukçuoğlu, son yıllarda en fazla yatırım çeken alanların başında gelen ofis pazarında daralma yaşandığından bahsetti. Özellikle yoğunluğun Anadolu Yakası’nda olduğu ofis pazarında daralmanın yaşandığını söyleyen Tavukçuoğlu, “Ofisteki arz fazlalığı da ofiste büyümenin gerilemesine neden olmuştur. Bundan dolayı boş kalan ofis sayısı artarak yüzde 25’lere yaklaştı,” dedi.

Tavukçuoğlu, konutta olduğu gibi ofis pazarında da arz fazlalığının söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Ofis Pazarında Arz FazlalığıYeni yapılan ofislerin pazar girmeye devam ettiğini belirten Tavukçuoğlu, satışların durgunluğunun giderilmesi, ofis stokunun eritilmesi için KDV indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesinin önemli bir adım olduğunu dile getirdi. Tapu harçlarının ise yüde 4’ten yüzde 3’e indirilmesinin yıl sonuna kadar uzatılmasının sektöre hareket kazandıracağını belirtti. Bu uygulamaların sektörü harekete geçireceğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum