Yatırım yapmaya başla!

Konut Hesabında Asgari Ödeme Değişikliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

İlk defa konut sahibi olmak isteyenler için sunulan konut hesabı uygulamasında asgari ödeme ve devlet katkısı konularında bazı düzenlemeler yapıldı.
Konut Hesabında Asgari Ödeme Değişikliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’te Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 25 Ekim 2019 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre bazı konularda değişiklik yapıldı.

Örneğin bir katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramadığı gibi var olan hesabını başka bir bankaya da taşıyamayacak. Söz konusu uygulamada yetkili olan merci Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yerine Hazine ve Maliye Bakanlığı olacak.

Konut hesabı uygulamasında hesap sahiplerinin ödeme planları ve devlet katkısı konuları yeniden düzenlendi.

Konut HesabıKonut hesabı uygulaması kendine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının ilk defa konut sahibi olmaları amacıyla başlatıldı. Yapılan düzenleme bu kişilerin ödeme planlarına ve devlet katkısına dair hususları içeriyor.

Buna göre katılımcı ile banka arasında imzalanan sözleşme kapsamında belirlenen ödeme şekilleri düzenli ödeme olarak kabul edilecek.

Bunun tanımı ise; aylık veya 3 aylık olmak üzere alt sınırdan düşük, üst sınırdan yüksek olmamak kaydıyla konut edinim tarihine kadar yapılan ödemeler olarak yapıldı. Söz konusu hesaplar; TL cinsinden mevduat hesabı, katılım fonu yerine geçen mevduat hesabı veya öze cari hesap olarak açılabilecek.

Hesaba yapılacak asgari ödeme tutarı her senenin başında yeniden hesaplanacak.

Asgari ÖdemeBanka ile katılımcı arasında yapılan sözleşme kapsamında ödeme planı hesaplanırken artık faiz oranı da dahil edilecek. Katılımcı hesabını açtığı tarih ile bir sonraki çekim tarihine kadar olan sürede hesapta biriken miktarı çekebilecek. Ancak bunda asgari ödeme tutarına dokunulmayacak.

Çekim hakkı ise bir dönem içerisinde en fazla iki defa olarak belirlendi. Hesaptan çekilen paradan arta kalan miktar bir sonraki asgari ödeme tutarından az olamayacak. Yapılan birikimler konut ediniminin hesabın bulunduğu bankaya tevsik edilmesi sonrasında aktarılacak.

Eğer katılımcı bahsi geçen şartları ihlal ederse, devlet katkısından yararlanamayacak.

İhlal ŞartlarıBunun yanında açtığı banka hesabı konut hesabı statüsünden de çıkarılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ulaşan belgeler 30 iş günü içerisinde gerekli incelemeler yapılarak devlet katkısı ilgili bankalara ulaştırılacak.

Bu belgelerin denetimi Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılacak. Katılımcının eksik veya hiç ödeme yapmadığı dönemler bankalar tarafından ilgili birimlere haber verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum