Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Fiyat Endeksi Açıklandı! En Düşük Artış Doğu İllerinde

Merkez Bankası'na göre konut fiyat endeksi Aralık'ta yüzde 167,8 arttı. İstanbul, Ankara ve İzmir artışta öne çıkarken en düşük artış doğu illerinde...
Konut Fiyat Endeksi Açıklandı! En Düşük Artış Doğu İllerinde
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022’nin son ayına ilişkin konut fiyat endeksi (KFE) istatistiklerini açıkladı. Buna göre Kasım’da yıllık bazda yüzde 174,5 artan konut fiyat endeksi, Aralık’ta nominal olarak yıllık bazda yüzde 167,8 arttı.

Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 5,3 artış olurken reel olarak yıllık artış yüzde 58,7 olarak hesaplandı.

İstanbul’da konut fiyat endeksi aylık bazda yüzde 4,7 olurken Ankara’da artış yüzde 4,6 olarak kaydedildi. İzmir’de ise KFE yüzde 4,2 arttı.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre yine en çok İstanbul, Ankara ve İzmir sıralamasıyla artış gösterdi. Oranlar TCMB tarafından yüzde 174,2, yüzde 172,7 ve yüz e 168,3 olarak belirtildi.

Konut Fiyat Endeksi AçıklandYıllık en yüksek artışın olduğu bölge yüzde 212,6 ile Antalya, Isparta ve Burdur’un yer aldığı TR61 oldu. Ardından endeksin yüzde 183,9 arttığı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’ın bulunduğu TR21 bölgesi geldi.

Adana ve Mersin’in bulunduğu TR62 bölgesinde KFE yıllık bazda yüzde 182,9 artış kaydetti. En düşük yıllık değişim gösteren bölgeler ise doğuda yer aldı.

Van, Bitlis, Hakkari ve Muş’un bulunduğu TRB2 bölgesinde endeks yüzde 127,6; Erzurum, Erzincan ve Bayburt’un bulunduğu TRA1 bölgesinde yüzde 127,3 arttı. Yıllık bazda en düşük değişimi gösteren bölge yüzde 120,3 artışın kaydedildiği TRB1 (Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli) oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu