Yatırım yapmaya başla!

Konut Finansman Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Yenilikler

Konut Finansman Sözleşmeleri Yönetmeliğinde Yenilikler

Birçok konuda değişiklik yapılan Konut Finansmanı Sözleşmeleri Yönetmeliği, 28.11.2015 tarihinde yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle birlikte erken ödemeye ilişkin belirsizlikler de ortadan kalkacak. Erken ödenen tutara göre gerekli tüm faiz ve diğer maliyetlere ilişkin konularda indirim yapılacak. Yine konut sözleşmelerinde erken ödeme tazminat tutarının hiçbir şekilde tüketiciye yapılacak toplam indirim tutarını aşmayacağı ve oranları değişken olarak belirlenmesi halinde, tüketiciden erken dönem tazminatı talep edilemeyecek. Bu düzenlemeyle tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmiş olunacak.

Yönetmelikte diğer bir düzenleme sigortalar konusunda yapıldı. Kredi bağlantılı sigortalarda tüketicinin yazılı veya kalıcı açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak. Eğer tüketici sigorta yaptırmak isterse, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, konut finansmanı kuruluşu tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

Tüketicinin edimlerine karşılık olarak alınan şahsi teminatlar adi kefalet sayılacak ve tüketicinin alacaklarına ilişkin karşı tarafça verilen şahsi teminatlar diğer kanunlarda aksi hüküm bulunmadıkça müteselsil kefalet sayılacak.

Tüketicinin temerrüde düşmesi veya geç ödeme yapması halinde, gecikme faizi anapara üzerinden hesaplanacak. Kredi işlemleri için açılan hesap, kredi ödemeleri tamamlandıktan sonra, tüketicinin yazılı talebi olmaması halinde kapatılacak. Bu sayede ödemeleri bitmiş tüketiciler ilgili hesaplar nedeniyle ortaya çıkacak maliyetleri ödemek zorunda kalmayacak.

Doğru ve yerinde bilgilendirme yapmak amacıyla, konut finansmanı sözleşmelerinin bilgi formu en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde yazılacak. Ekspertiz raporunun bir örneği tüketiciler tarafından takip edilebilecek. Örneğin; kredi talebinin olumsuz olması durumunda tüketici hemen bilgilendirilecek.

Kredi faiz oranlarında değişiklik yapılması, kredinin vadesinde değişiklik yapılması, sözleşmede belirtilen faiz türünde değişiklik yapılması, aynı konut teminat gösterilerek birden fazla konut finansmanı sözleşmesi kurulmuşsa bunların tek bir konut finansmanı sözleşmesi ile birleştirilmesi ya da kredinin para biriminde değişiklik yapılması halinde sözleşme yeniden yapılacak veya düzenlenecek.

Son olarak tüketicinin açık talimatı olmadan, konut finansmanı sözleşmeleri ile ilişkili bir kredili mevduat hesabı sözleşmesi yapılamayacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum