Yatırım yapmaya başla!

Bankalardan Gelen Konut Faiz İndirimleriyle Sektör Canlanıyor!

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı, bankalardan gelen faiz indirimlerinin konut sektöründe canlanmayı sağladığını bildirdi.
Bankalardan Gelen Konut Faiz İndirimleriyle Sektör Canlanıyor!

Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, inşaat ve konut sektörünü değerlendirmeye aldığı bazı açıklamalar kaydetti. Son 2 yıl içinde vatandaşların genellikle mevduat faizinden yana olduğunu belirten Tahincioğlu, konut yatırımından kaçınmaları sebebiyle sektörün bir dönem gerilediğini hatırlattı.

Bu noktada meydana gelen kur ve faiz dalgalanmalarına değinen Tahincioğlu, bu gibi durumlardan en fazla inşaat sektörünün etkilendiğini söyledi. Fakat bankalardan gelen konut faiz indirimleriyle birlikte zor günlerin geride kaldığını ve son 2 aydır sektörün hareketlenme yaşadığını açıkladı.

Sektörde bekleyen taleplerin yerini konut alımlarına bıraktığı ve stokların yavaş yavaş erimeye geçtiği de Tahincioğlu’nun açıklamaları arasındaydı.

Bekleyen Talepler Yerini Konut Alımına BıraktıKonut alımının son zamanlarda artarak Ağustos ayında 111 bine dayanmasıyla birlikte inşaat sektöründe kötü günlerin geride kaldığını belirten Tahincioğlu, istihdamda iyileşmeler görüldüğünü ekledi. İnşaat yapılarındaki durma ve yavaşlamaların da normal seyrine döndüğünü belirtti.

Ardından, konut satışlarında bir dönem yaşanan azalmanın inşaat firmalarının fiyat artışı yapmasının önüne geçtiğini belirtti. Buna dayanarak maliyet artışından dolayı yapılacak zamlara kesin gözüyle bakan Tahincioğlu, firmaların %10-20 seviyelerinde zam yapabileceğini öngördü.

Tahincioğlu inşaat firması olarak sektörün geçtiği zor günlerden ve ekonomik dalgalanmalardan etkilenmediklerini belirtirken, o duruma rağmen faaliyetlerini hız kesmeden sürdürdüklerini açıkladı.

Faaliyetler SürdürüldüTahincioğlu ardından firma olarak üzerinde çalıştıkları projeler hakkında bilgi verdi. Kayaşehir bölgesinde 2 bin üniteden meydana gelen projede 2 etabın tamamlandığını ve son etabın da tamamlanmakta olduğunu bildirdi. Bunun yanında ofis ve alışveriş merkezi gibi mekanların inşaatının yıl sonunda tamamlanacağını söyledi.

Kartal, Kozyatağı, Beykoz, Beylerbeyi, Ataşehir, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Çengelköy gibi bölgelerde planlama aşamasında bulunan pek çok projenin mevcut olduğunu,; Bağdat Caddesi ve Küçükyalı projelerinin ise teslimatı beklediğini, İstinye ve Kağıthane’deki çalışmaların ise devam ettiğini belirtti.

Diğer taraftan kamu ve özel bankaların bu sıralar konut faiz oranlarını düşürmesiyle canlanan sektör, ekonomik durumdaki bozulmalardan en fazla etkilenenlerin başında geliyor. Tahincioğlu’nun açıklamalarına göre faiz oranlarındaki söz konusu bu düşüşün olumlu etkileri 2019’un son çeyreği ile 2020 yılında görülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum