Yatırım yapmaya başla!

Konut Sahibi Olmak İsteyenlere Devletten % 25 Oranında Destek Geliyor!

Mehmet Şimşek’ten konut sahibi olmak isteyenleri sevindirecek haber gelmişti. Şimdi de Maliye Bakanı Naci Ağbal, konut hesabında devlet katkısının % 25’e çıkarıldığını açıkladı.
Konut Sahibi Olmak İsteyenlere Devletten % 25 Oranında Destek Geliyor!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde konut hesabıyla ilgili olarak açıklama yapmış, yeni düzenlemelerin yolda olduğunu müjdelemişti.

Konuşmasında konut sahibi olmayan vatandaşların ev alabilmesini kolaylaştırmayı amaçlayan konut hesabının 2016’da uygulamaya geçirildiğini hatırlatan Şimşek, azami 15 bin liralık devlet katkısı olduğunu vurgulamıştı.

Tam da bu noktada; bugün Naci Ağbal’dan gelen konut hesabına ilişkin açıklamalara değinebiliriz.

Naci Ağbal'dan Konut Hesabına İlişkin AçıklamaÇünkü Naci Ağbal; konut hesabında devlet katkısının 15 bin liradan 20 liraya, azami devlet katkısının da % 20’den 25’e çıkarılacağını belirtti. Yeni yasanın Meclis’te kabul edilmesi durumunda yürürlüğe girecek bu uygulama, hiç şüphesiz ev sahibi olmak isteyen vatandaşları rahatlatacak.

Öte yandan; uygulamadan faydalanmak isteyenlerin bankalarda TL cinsinden konut hesabı açtırması gerekiyor.

Uygulamadan Faydalanmak için Konut Hesabı Açtırmak GerekiyorAyrıca konut hesabı açtıran kişiler, açılış tarihinde 30 bin TL’ye kadar para yatırabiliyor. Sonrasında ayda ya da üç ayda bir olmak üzere hesaba ödeme yapılabiliyor.

Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler konut hesaplarına; ayda asgari 250, azami 2500; üç aylık yapan kişiler ise asgari 750, azami 7500 lira yatırabiliyor.

Öte yandan; aylık ödeme yapanların en fazla 3 ödeme yapmama, üç aylık ödeme yapanlarınsa en fazla 1 ödeme yapmama hakları bulunuyor.

Konut Hesabına DEvlet Desteği Almak için şartlarBir yıl içinde bu rakamlar geçildiği takdirde konut hesabı devlet katkısından yararlanamıyor ve konut hesabı statüsünü kaybediyor. İlaveten; söz konusu hesaptan bir yıl içinde en fazla iki kez para çekilebiliyor.

Konut hesabına 36 – 47 ay arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın % 15’ini 13 bin TL’yi geçmeyecek şekilde destek olarak alabiliyor. 48 – 59 ay arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın % 18’ini 14 bin TL’yi geçmemek üzere, 60 ay ve üzerinde para yatıranlar da hesaptaki paranın % 20’sini 15 bin TL’yi geçmemek üzere destek olarak kullanabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum