Yatırım yapmaya başla!

Artan Taleple Yok Satan Kavanoz Kapağı Bir Türlü Gündemden Düşmüyor

ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır son günlerde kavanoz kapağı fiyatlarındaki artışa değinerek, buna sebep olan faktörleri anlattı.
Artan Taleple Yok Satan Kavanoz Kapağı Bir Türlü Gündemden Düşmüyor

Ev hanımları her yıl yaz aylarında kışlık turşu, salça ve konserve yapımı gibi işlerle uğraşıyor. Hem kış sebzelerine kıyasla daha lezzetli gıdalar tüketmek hem de ekonomik olması açısından özellikle konservelere daha fazla ağırlık veriliyor.

En son üretim sezonunda yaş sebze ve meyve fiyatlarının çok fazla artış göstermesi bu sene konserve yapımına daha fazla rağbet gösterilmesine sebep oldu. Artan talep konserve kapaklarının kara borsaya düşmesine sebep olurken, fiyatlar neredeyse domatesle aynı seviyeye geldi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, günlerdir gündemden düşmeyen konserve kapağı meselesine değindi.

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır AçıklamasıEylül ayı meclis toplantısında konuşan Çandır geçen üretim sezonunda yaş sebze fiyatlarının çok fazla arttığını bu nedenle tüketicilerin kışlık salça ve sos için konserve yapımına ağırlık verdiğini söyledi. Normalde 20 konserve yapan birinin fiyatlardaki artış endişesiyle 40 ila 60 konserve yaptığı saptandı.

Bu doğrultuda piyasada kapak sıkıntısının yaşandığını ve neredeyse 1 kg domates ile bir adet kapağın aynı fiyattan satıldığını belirtti. Sezon başında tanesi 20-30 kuruş olan kapakların bazı yerlerde 7-8 liraya satıldığı görüldü. Kavanoz kapağı üreticileri talepleri karşılamak için büyük çaba sarf ederken, kış aylarında sebze fiyatlarının yüksek olacağı korkusu konserve yapımını giderek artırıyor.

Geçen yıla kıyasla maliyetlerde en az yüzde 50 oranında artış oldu.

Sarımsak FiyatlarıAli Çandır son dönemde artan sarımsak fiyatlarına da değindi. 2018 yılında soğan fiyatlarının konuşulduğunu, bu sene yerini sarımsağa bıraktığını söyleyen Çandır, çeşitli faktörlerin etkisi ile geçen yıl 100 bin ton civarında sarımsak tüketildiğini açıkladı.

Gerek iklim koşulları, gerek ithalat vergileri, gerekse maliyet yüksekliği nedeniyle ürünün az ekilmesinin fiyatları yükselttiğini belirtti. Şu anda kalitesine göre 1 kg sarımsağın 25 ila 40 liraya satıldığını bildirdi. Çözümün toplu üretim planlanmasında yattığını belirten Çandır, tarımsal desteklerin çok önceden açıklanması ve zamanında ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Geçen yıla kıyasla başta elektrik olmak üzere maliyetlerin %50 arttığını söyleyerek; “Üyelerimizin sorunlarının çözümü için gerek süt gerek zeytinyağı konularında faaliyetlerimizi sürdüreceğiz” söyleminde bulundu.

Antalya’nın tek başına ülkenin susam ihtiyacının %20’sini karşıladığını belirtti.

Susam FiyatlarıAntalya’da yaklaşık 50 bin dekar alanda susam yetiştirildiğini söyleyen Çandır, hasat zamanının başladığını ve fiyatların 15 – 16 TL arasında olduğunu söyledi. Geçen yıl tarım kredi kooperatiflerinin ürün almaya başlaması ile birlikte fiyatlarda %40 oranında artış olduğunu bu gelişmenin özellikle Manavgat civarındaki üreticilere yaradığını söyledi.

Öte yandan dövize bağlı olarak mazot, ilaç ve gübre girdilerindeki artış ile işçi maliyetlerinin yükselmesinin üreticiyi sıkıntıya soktuğunu sözlerine ekledi. Susam başta olmak üzere diğer tarım işlerinde de çalışmayı daha cazip hale getirecek sosyal güvenlik uygulamalarının devreye sokulması, desteklerin sunulması ve makineli tarıma geçişe imkan sağlanması gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum