Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Konkordato Gerekçesiyle Ertelenen Borç Miktarı 15 Milyar Lirayı Geçti

Son aylarda hız kazanan ve şirketlerin iflastan korunmak için başvurduğu konkordatolar sebebiyle, bankalarda biriken borç miktarı 15 milyar lirayı aştı.

Türkiye’nin son zamanlarda içinde bulunduğu sıkıntılı süreç birçok firma ve şirkete zor günler yaşattı. Döviz kurlarının tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşması gibi sebepler gider maliyetlerini artırırken, borcunu ödemekte zorlanan birçok şirket konkordato başvurusunda bulundu.

İflastan korunmanın yolu olarak gösterilerin konkordato ilan eden sektörün başında ayakkabıcılık yer alırken, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bu sayıların abartıldığı kadar çok olmadığını ve gerçek rakamların ne olduğunu bildirdi. Son üç aydır hız kazanan konkordato sebebiyle sadece bankalar tarafından ertelenen borç miktarını 15 milyar liranın üzerine çıktığı öğrenildi.

Konkordato ilan eden şirketlerin diğer şirket ve kişilere borçlarıyla birlikte toplamı 30 milyar lira düzeyinde.

Rakamların bu denli büyük olması sebebiyle, konkordatonun kötüye kullanılmasının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınacağı belirtildi. Şirketlere kolayca iflas etmemeleri için tanınan bu hak, son aylarda çok ciddi bir artış gösterdi. Hemen her gün 2-3 banka konkordato ilan ederken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Haziran ayından bu yana ertelenen borçların 15 milyar lirayı geçtiğini açıkladı.

Söz konusu durum şirketlere 29 ay borç ödemeden yapılandırma imkanı sağlıyor. Bankacılar daha önceki iflas erteleme durumlarında olduğu gibi bazı mahkemelerin, sadece bir gün içerisinde konkordato kararı verdiğini belirtirken, 15 milyar lirayı geçen alacakların her zaman geri dönemeyeceği bilinmediği için banka bilançoları üzerinde önemli bir risk faktörü olarak dikkat çekiyor. Hal böyle olunca konkordatonun kötüye kullanım nedeniyle hükümetin bir önlem alınması bekleniyor.

Konkordatonun ilan edilebilmesi için şirketin borçlu olması ve bu borcunu kısa sürede ödeme kabiliyetinin olmaması gerekiyor.

Son aylarda sıklıkla duyduğumuz ve internette en çok araştırılan kelimeler arasında başı çeken konkordato, şirketlerin nakit akışlarını yönetemedikleri için alacaklılarla anlaşıp, borcunu bir ödeme takvimine bağlamak için başvurdukları hukuki bir yol olarak tanımlanıyor. Borçların bankalara veya ticari olarak yapılan işlerde olması fark etmiyor.

Merkez Bankası verilerine göre döviz cinsi açık pozisyonu 221 milyar dolara ulaşmış durumda. Toplamda 335 milyar dolara ulaşan firma döviz borçlarının kompozisyonuna göre, yüksek miktardaki döviz borcu, döviz gelir ve varlığı yeterli seviyede olmayan vade veya vade uyumsuzluğu taşıyan firmaların kur şoklarına karşı kırılganlığının arttığı, belirsizliklerin yoğunlaştığı dönemde borcun geri ödemesindeki kur riskini azaltmak için yüksek montanlı döviz alımlarına yönelindiği belirtiyor.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle