Yatırım yapmaya başla!

Konfeksiyon Sektöründe 2018’de 17 Milyar 642 Milyon Dolar İhracat Yapıldı

Geçtiğimiz yıl hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe 17 milyar 642 milyon dolar ihracat yapılırken, 15 milyar dolar dış ticaret fazlası verildi.
Konfeksiyon Sektöründe 2018’de 17 Milyar 642 Milyon Dolar İhracat Yapıldı

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) Başkanı Nüvit Gündemir, 2018 yılı ihracat rakamlarını açıklarken, hazır giyim sektörünün Türkiye’nin cari açık sorununun üstesinden gelmede en önemli oyunculardan biri olacağını söyledi. 2018 yılında hazır giyim ve konfeksiyonda 17 milyar 642 milyon dolarlık döviz girdisi sağlanırken, dış ticarette 15 milyar dolar fazla verdiği açıklandı.

Türkiye’nin ihracatında otomotivin ardından ikinci sırada yer alan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2018 ihracatı 17 milyar 642 milyon dolar oldu.

UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, birliğin gerçekleştirdiği ihracatın 2018 yılında 2017’ye göre %14,72 artışla 634,5 milyon dolara çıktığını belirtti. Bursa’nın hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe en fazla dış satım gerçekleştirdiği ürün gruplarının; kadın dış giyim, suni sentetik ev tekstili, erkek dış giyim, pamuklu ev tekstili olduğunu aktaran Gündemir, bunların yanında pamuklu yatak kıyafetleri, erkek iç giyim, kadın iç giyim, suni sentetik yatak kıyafetleri ve pamuklu spor giysileri ihracatının da kayda değer oranda olduğunu ekledi.

2018’in küresel boyutta oldukça zorlu geçmesine rağmen konfeksiyon sektörü için olumlu tamamlandığını söyledi.

Gündemir yaptığı değerlendirmede, geride bıraktığımız yıl ülkeler bazında hazır giyim ihracatında ilk beş ülkenin sırasıyla; İspanya, Almanya, İngiltere, Belçika ve Hollanda olduğunu söyledi. Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin bu ülkelere gerçekleştirdiği ihracat değerlerinin; İspanya’da %12,6 artışla 205 milyon dolar, Almanya’da %5 artışla 88,8 milyon dolar, İngiltere’de %24 artış ile 61 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini aktardı.

Henüz global bir marka olmadığımızı dile getiren Gündemir, Avrupa Birliği’nin, Kuzey Amerika’nın teknik ve sağlık standartlarına tam uyumlu yüksek kaliteli ürünler üretebildiğimizi ifade etti. Dünyanın en büyük hazır giyim şirketleri ile birlikte yürütülen birçok başarılı operasyon olduğunu söyleyen Birlik Başkanı Gündemir, Türk hazır giyim sektörünü değerlendirdi.

Geçen yıl yapılan 17 milyar dolarlık ihracat, 2014 yılından bu yana en yüksek rakam olarak kaydedildi.

Sanayicilerin tasarımcılarla birlikte çalışmasını ve daha sıkı işbirlikleri kurması gerektiğini öneren Gündemir, tasarımcıların yarattığı katma değeri sektörün kaliteli üretimi ile daha fazla buluşturup kendi markalarımızı yaratmamız gerektiğini anlattı. Bu gelişmenin ülke ekonomisinin büyümesine de katkı sağlayacağını, rekabet gücünü artırmak için Ar-Ge’ye yatırım yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Sektörün Türkiye ihracatında ikinci sırada yer aldığını, hazır giyimcilerin toplamda 210 ülkeye ihracat yaptığını ve bu alandaki başarının cari açık sorununun çözülmesinde önemli bir etken olduğunu vurguladı. Sektör olarak 2018 yılı sonunda 15 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiklerini söyleyen UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir, ülkemizin toplam ihracatının %10,5’i gibi önemli bir oranının konfeksiyona ait olduğunu hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum