Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kömür Fiyatları Hızla Tırmanıyor! Fiyatlar Cep Yakıyor

Türkiye'de ortalama 20 milyon vatandaşın ısınmak için yararlandığı kömürün fiyatı giderek katlanıyor. Detaylar haberde;
Kömür Fiyatları Hızla Tırmanıyor! Fiyatlar Cep Yakıyor
HABER GİRİŞ

Son dönemde doğalgaza ardı ardına gelen zamlar gündem konusuyken pek çok vatandaşın ısınmak için kullandığı kömür fiyatlarında da durum pek farklı görünmüyor.

Kömür fiyatlarındaki hızlı artışı gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, konuya dair bazı istatistiki bilgiler paylaştı.

Geçtiğimiz aylarda gelen zamlar sonucunda tonu 2 bin 800 ila 3 bin aralığında satılan kömürün tonunun şu an için bayilerde 4 bin 500 liraya kadar yükseldiğini belirten Bakırlıoğlu, katlanarak giden bu artışın korkutucu olduğunu dile getirdi.

“20 Milyon Vatandaş Kömür Kullanıyor”

Ülkemizde ortalama olarak 20 milyon insanın kömüre ihtiyaç duyduğunu söyleyen Bakırlıoğlu, kömür fiyatlarının ilden ile değiştiğini ve bazı bölgelerde fiyatların bahsettiğinden çok daha fazla seviyelere çıkabildiğinin altını çizdi.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’nün Soma kömürüne üst üste zam yaparken, özel sektör ve ithal kömür fiyatlarının daha fazla artış gösterdiğini söyleyen Bakırlıoğlu, kış dönemine kadar fiyatların hangi seviyelere gideceğinin belli olmadığını ve bunun oldukça karamsar bir tablo yarattığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Asgari Ücret ve Kömür Fiyatlarındaki Artışı Karşılaştırdı

Bakırlıoğlu, mevcut asgari ücret ile bir aylık maaşla bir ton kömür bile alınmasının artık zor olduğunu söylerken şu ifadeleri kullandı:

Belirlenen yeni net asgari ücret 5 bin 500 lira oldu. Ek bütçe görüşmelerinde Maliye ve Hazine Bakanı, SSK emeklilerinin en düşük maaşının 4 bin 631 liraya, çiftçi Bağ-Kur emeklilerinin ise en düşük aylığının 3 bin 269 liraya çıkacağını belirtti. Ülkemizde iklim şartlarına göre hane başına kömür tüketiminin 4 tona kadar çıkabildiği göz önüne alındığında kömür fiyatlarındaki artışın özellikle dar gelirli aileler üzerinde ne derece büyük bir yük getireceğini şimdiden söylemek mümkün. Bırakalım emekliyi, asgari ücretli bile bir aylık maaşı ile bir ton kömür alamaz duruma geldi.

Kömür fiyatlarını regüle eden TKİ’nin piyasada söz hakkı kalmamış durumda olmasının zamların arkasındaki en önemli nedenlerden biri olduğunu söyleyen Bakırlıoğlu, devletin fiyatlara müdahale edemiyor olmasının zararını vatandaşların çektiğini dile getirdi.

Bakırlıoğlu son olarak, gerekli önlemlerin alınmaması halinde önümüzdeki kış aylarında ciddi bir kömür krizinin yaşanabileceğini öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.