Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kolombiya Dijital Para ile Vergi Kaçakçılığına Önlemek İstiyor

Kolombiya'nın vergi ve gümrük dairesi başkanı, ulusal bir dijital para biriminin vergi kaçakçılığını önlemeye yardımcı olacağını söyledi.
Kolombiya Dijital Para ile Vergi Kaçakçılığına Önlemek İstiyor
HABER GİRİŞ

Blockchain teknolojisine yönelik artan ilgi, kullanım alanlarının da genişlemesini beraberinde getiriyor. Ülkelerin merkez bankaları ise kendi dijital paralarını geliştirmeye yöneliyor.

Kolombiya’nın ekonomik büyümesi ikinci çeyrekte beklentileri aşarken, ülkenin vergi ve gümrük dairesinden bir yetkili, bazı ulusal dijital para planlarından bahsetti.

Kolombiya Vergi ve Gümrük Ulusal Otoritesi başkanı Luis Carlos Reyes, yeni göreve başlayan hükümetin, vergi kaçakçılığı gibi yasadışı finansal faaliyetleri önlemek için dijital bir para birimi oluşturmaya çalışacağını söyledi.

Ülkede Vergi Kaçakçılığı Üst Seviyede

Yetkili, Kolombiya’nın dijital para birimi planlarının, ülkenin finansal işlemlerin şeffaflığını artırmayı amaçlayan yeni para politikası önlemlerinin bir parçası olduğunu ifade etti. Kolombiya’da vergi kaçakçılığının şimdiye kadar ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 6-8’ini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Reyes, potansiyel bir dijital para biriminin kullanıcı deneyimi için büyük bir fayda sağlayacağına da dikkat çekerek, “Dijital para biriminin oluşturulması bu işlemleri tüketici için kolaylaştıracaktır.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Yetkili hükümetin nasıl bir dijital para üzerinde çalıştığına dair detay vermedi. Bunun bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olup olmayacağı bilinmiyor.

Kolombiya Merkez Bankası yöneticisi Hernando Vargas, daha önce perakende CBDC’nin etkilerini değerlendirmişti. Yetkili, nakit paranın Kolombiya’da düşük maliyetli ödemelerde tercih edilen bir araç olduğunu, bazı durumlarda ise kripto varlıkların kullanıldığını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.