Yatırım yapmaya başla!

Kolay Okunabilir CV için 5 İpucu

Kolay Okunabilir CV için 5 İpucu

Bir iş başvurusu yaparken, CV hazırlamak birçok kişi için büyük bir uğraştır. En mükemmel CV’nin sizinki olmasını istersiniz; ama yolunda gitmeyen bir şeyler mutlaka olur. Siz özendikçe CV’yi hikaye haline getirebilir ve okuyan insan kaynakları sorumlusunu sıkabilirsiniz. CV’nizi okuyan kişinin 15 – 20 saniye içinde dikkatini çekmeniz gerekiyor. Ama okuması zor bir CV, dikkat çekmek bir yana hiç de profesyonel görünmeyecektir.

Etkili ve dikkat çeken bir CV’ye sahip olmanın bazı kuralları bulunuyor. Okunaklı bir CV için dikkat etmeniz gereken ince ayrıntılar vardır. Bilgisayarda hazırladığımız CV’leri basit ipuçları ile daha okunaklı bir hale getirebilirsiniz ve okuyan insan kaynakları yetkilisinin dikkatini çekebilirsiniz. CV’nizin reddedilenler arasına alınmaması için kolay okunabilir olması ve şöylece bir göz atıldığında bile dikkat çekmesi gerçekten önemlidir. İşte bu noktada işinize yarayacak ipuçlarımız var.

Kolay okunur bir CV için ipuçlarımız şu şekilde:

1 Basit Bir Yazı Fontu

Basit Bir Yazı FontuBilgisayarda Microsoft Word üzerinden bir CV hazırladığınızı düşünecek olursak; süslemek için birçok yazı fontunuz olduğunu göreceksiniz. Ama bu yazı fontları arasında hem ciddiye alınmak hem de kolay okunmasını sağlamak için bazı fontları tercih ederiz. Times New Roman, Calibri ve Arial gibi fontlar ise en çok tercih edilenlerdir. Bu fontlar hem kolay okunurlar hem de daha profesyonel görünüyorlar.

2 Puntonun Ayarlanması

Puntonun AyarlanmasıGereğinden fazla küçük veya büyük punto kullanmanız, CV’nizin dikkat çekmesini engelleyecektir. Hatta Word kullanmayı bilmediğiniz bile düşünülebilir. 11 ve 12 punto en ideal puntolardır. CV’nizi daha iyi gösterecektir. Çok küçük puntolar, okumayı zorlaştıracaktır ve sizi es geçebilir. Aynı şekilde gereğinden büyük puntolar da farklı duygulara neden olabilir.

3 Word Düzeninin Sağlanması

Word Düzeninin SağlanmasıCV’nizi hazırladığınız Word belgesinde, paragraflar, maddeler (bullet) arasında birer satır boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluklar yazının daha okunaklı hale gelmesini sağlar. Aynı zamanda beyaz alan yaratarak görün daha az yorumlamasına neden olur. Ayrıca CV’nizi tek bir sayfaya sığdırmaya çalışmayın ve sığdırmak için yoğun, sıkışık sayfalar oluşturmayın.

Maddeleriniz iki satırdan daha uzun olmamalıdır. Eğer bir maddeyi iki satırdan daha fazla yazıyorsanız, hikaye anlatmaya geçtiniz demektir. Cümlelerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Aynı zamanda CV’de kalın (bold) yazılmış kelimeler de kullanabilirsiniz. Bu şekilde okuyucunun dikkatini çekmek istediğiniz noktayı belirginleştirmiş olursunuz. Sayısal veriler ve becerilerinizin dikkat çekmesi için bold kelimeler kullanabilirsiniz.

Fontların birbiri ile aynı olmaması, madde işaretçilerinin birbirinden farklı olması, tutarsız satır araları, farklı çizgi kalınlıkları gibi düzensizlik göstergesi araçlara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Tutarlı bir görüntü sergilemek ve CV’nizin göze son derece iyi görünmesini sağlamak için Word düzeni hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

4 Farklı Bölümleri Ayırmak

Farklı Bölümleri AyırmakCV’nizde birbirinden farklı bölümleri anlatırken çizgi ile ayırmak oldukça iyi bir yöntemdir. Örneğin kişiler bilgilerinizden eğitim bilgilerinizi ayırmak için araya bir çizgi çekmelisiniz. Bu şekilde okuyucu için düzenli bir CV hazırlamış olursunuz ve farklı bölümleri birbirinden ayırarak daha iyi değerlendirilebilirsiniz.

5 Kısa Cümleler ve Paragraflar

Kısa Cümleler ve ParagraflarCV’nizde, kısa ve net cümleler kullanmalısınız. Unutmayın, hikaye değil; CV hazırlıyorsunuz ve ilk izlenimi bu şekilde yaratacaksınız. Bilgi ve laf kalabalığı yapmadan, net bir şekilde dikkat çekici bilgilerinizi paylaşmalısınız. Gereksiz ifadeleri ne kadar azaltırsanız, okuyucunun ilgisini de o kadar çok çekebilirsiniz.

3 veya 4 satırdan daha fazla paragrafı bulunan bir CV hazırlamaktan da kaçınmalısınız. Kısa paragrafları tercih etmelisiniz ve uzun paragraflarla insan kaynakları yetkilisinin ilgisini kaybetmemelisiniz. Cümlelerinizi kısa; ama net bir şekilde yazabilirseniz, oldukça etkili bir CV’ye sahip olursunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum