Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koenigsegg: “Jesko Hipercar 490 Km/h’den Hızlı Gidebilir”

Hennessey'in ardından Koenigsegg'de Bugatti'nin hız rekorunu tebrik etti. Ancak sonraki sözlerinde bunu ufak çaplı bir tehdide dönüştürdü.
Koenigsegg: “Jesko Hipercar 490 Km/h’den Hızlı Gidebilir”
HABER GİRİŞ

Bugatti’nin akıllara zarar 490.48 km/h hız rekorundan sonra hiper araç dünyası ayaklandı ve neler yapılabileceğine bakılmaya başlandı. Şirketler bir yandan da Bugatti mühendisliğini ve kazandıkları başarıyı tebrik etmeye başladılar. İlki Venom F5 ile dünyanın en hızlısı olacağını iddia eden Hennessey’den gelmişti. Amerikalı otomobil geliştiricisi resmen “rahat olun biz 500 km/h hızla karşınıza çıkacağız” dedi.

Bunların konuşulduğu sırada Bugatti cephesi olayı biraz daha fazla abartarak, Nevada Çölü’nde 515 km/h hıza çıkabileceğini söyledi. Bize göre bunu hemen yapmayacak zira birileri 500’ü zorlarken Fransız şirket gelip yine ağırlığını koyacak. Yarışın diğer tarafında, dünyanın en özel hiper araçlarını inşa eden Koenigsegg‘ten ikinci tebrik mesajı geldi. İsviçreli şirket de Bugatti’ye karşı “sevinmeyin” mesajı verdi. İşte detaylar;

Top Gear‘a konuşan bir Koenigsegg sözcüsü, Jesko hakkında konuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İsviçreli firma en hızlı makinasını yapsa da ondan önce yıldırım gibi götürdüğü Agera RS ile Nevada Çölü’nde hız rekorunu hanesine yazdırmıştı. Çift yönlü denemede ortalama 445 km/h’ye çıkan Agera RS, geçilemez otomobillerden birisi. Koenigsegg, en yeni aracını tanıtırken, 482 km/h sürate çıkabileceğini söylemişti.

Agera’yı taşıyan 5.0L motorun revize edilerek Jesko’ya yerleştirilmesi ardından güç tarafından 1.600 beygir alınmıştı. Standart halinde ise 1.262 beygir gelmekte. Aradaki fark da aracın E85 etanol yakıt  ile çalışabilen bir yapıda olması. Aşırı yanma eşittir daha fazla güç ve hız!

Bir Koenigsegg sözcüsü “Biz onları tebrik etmek istiyoruz. Bu harika bir başarı. Aynı otomobilin homolog edilmiş üretim versiyonu, 284.55 mph veya 277.9 mph’den iki yönde ortalama hızda daha hızlı bir şekilde sürerse, o zaman şimdiye kadarki en hızlı üretim otomobili olarak Agera RS’den taç alacak” dedi. Ne var ki Bugatti sürat rekor denemelerini bıraktığını söyledi. Gerçi Chiron çıktığında da en hızlı olma gibi bir gayretimiz yok denilmişti!!!

GCM Yatırım Banner

Şirketin sahibi ve deha bir kişilik olan Christian von Koenigsegg, babasının ismini verdiği Jesko aracına dair yeni iddiası, artık 482 değil, 500 km/h ve üzeri süratler. Sözlerinin devamında marka yetkilisi, “Jesko kesinlikle 300 mph üzerinde bir hızda gitmesi gerekecek.” dedi.

Dünyada keyif aldığımız inanılmaz şeyler oluyor. Bu buz dağının görünen kısmı. Bugatti’nin başarılarına karşı atak yapan Hennessey ve Koenigsegg’i biliyor olsak da aynı kartal gibi avına uçan SSC’yi atlamamamız gerekiyor. 5.9L V8 Tuatara motorunun üzerinde 1.3 MegaWatts ibaresini görmüştük.

Ortalama 1.400 beygir güç üretmesini beklediğimiz hipercar aracın bazı denemelerinin yapıldığı söylendi ve ibresinin 483 km/h’ye gelebildiği aktarıldı. Hatta şirket, 500 km/h için çalışma yaptıklarını söylemişti. Bugatti elini çabuk tuttu ve rekorunu aldı. Aslında Chiron’un denemesi daha öncesinden yapılabilirdi ancak Michelin’in o süratlere dayanabilecek lastik yapması beklendi. Bakalım ileride hiper araç pozisyonları nasıl olacak?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.