Paylaşım

Koenigsegg Agera RS Bugatti Chiron’un 0-400-0 Rekorunu Rafa Kaldırdı!

 

Bana sorsanız dünyada en çok neyden zevk alıyorsun diye; Bugatti ve Koenigsegg gibi otomobil firmalarının birbirleriyle kapışmaları derim. Daha geçen haflarda Bugatti Chiron modeli ile 0-400 kalkış ve 400-0 duruş süreleri üzerinde bir rekora imza atmıştı. Ve bu dediklerimizin hepsini 42 saniyede gerçekleştirilmişti. Bunun üzerine İsveçli firma Koenigsegg sessizce Danimarka’ya giderek İkinci Dünya Savaşı’nda uçakların inip kalkışları için inşa edilmiş Vandel Havaüssü‘ne gitti. Koenigsegg 1360 hp’lik Agera RS‘nin son hazırlıklarını tamamlayarak rekor denemesi için start aldı.

Agera RS, çıldırırcasına bir kalkış yapıyor ve 400 km’ye geldiği anda geri durmak için frenleme yapıyor. Markanın resmi pilotu Niklas Lilja, 0-400-0 aralığını 36.44 saniyede bitiriyor. Yani ? Bugatti’nin rekoruna 6 saniye fark atıyor. Koenigsegg’in çıkış yaptığından beri bende bıraktığı izlenim; ne yapacağı kestirilemeyen ve son olaydan sonra da iddialaşılmaması gereken bir marka olarak aklımda kalacaktır.

İsveçli hız delisi spor otomobil 0’dan 400 km hıza 26.88 saniyede ulaşıyor. Ve bu hıza çıkışı sadece 1958 metrede oluyor. Agera RS tam ters şekilde 400 km  hıza ulaştıktan sonra fren yaparak 483 metre-9.56 sn‘de başladığı noktaya geri dönüyor. Emin olun bundan sonrası daha zevkli olacak. 1500 beygirlik yol canavarı Bugatti, rekoru geri kazanmak için resmen çılgın hamleler yapabilir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur