Yatırım yapmaya başla!

Koenigsegg Akıllı Bir Parçayla Araçlarına +300 Hp Kazandırıyor!

Hiper araç üreticisi Koenigsegg'in ilk 2004 yılında bulduğu ve 2011 yılında Agera RS'te kullandığı Akıllı Katalatik Konvertör'ün özelliklerinden söz edildi!
Koenigsegg Akıllı Bir Parçayla Araçlarına +300 Hp Kazandırıyor!

Emisyon durumları şu anda otomobil firmalarını en çok meşgul eden sıkıntılardan birisi. Bir yandan elektrik ve otonom üzerine geliştirme yapmaya çalışırken, diğer taraftan CO2 salınımını alt değerlere çekmek için motorlarda revizelere gidiyorlar. Belki 2.0L, 1.6L veya yüksekten bakarsak 4.0L bir ünite için emisyon standartları belirlenebilir.

Durum yüksek hacimli ve bolca silindirli motorlar olunca akla hiper araç üreticileri geliyor. Koenigsegg gibi bir marka yer yüzünde en hızlı taşıt olma çabasında ve araçlarını canavara dönüştüren motorlarla uğraşıyor. O yüzden zehirli gaz salınımı için farklı bir yol denedi ve aynı zamanda fazladan beygir gücü aldı!

İsveçli şirketin sahibi John von Koenigsegg bir mühendis olmasa da müthiş araç bilgisi olan bir insan.

Aslında bu zamana kadar çıkan tüm Koenigsegg araçlarına hayransak bu, sahibinin isteklerinin bünyesindeki mühendislere aktara bilmesindendir. Bir gün İsveçli marka da elektrikli bir hiper araç üretmek zorunda kalabilir ancak öncesinde bazı hissi noktalara dokunmadan istenilen sınırları belirleyebiliyor.

“Akıllı Katalatik Konvertör” geliştirmesiyle arabalarının CO2 ile sorunlarını ortadan kaldırmış ve üzerine de fazladan 300 beygirlik bonus almayı başarmış. Amerika pazarının emisyon standartlarında ne kadar sıkı olduğunu biliyoruz. Koenigsegg de Kaliforniya gibi sıkıntılı bölgeler için kendi sistemini geliştirmiş.

İsveçli marka katalatik konvertörlerinin çalışma mantığını değiştirmiş.

Araçların tümü, motordan atılan sıcak egzoz gazlarını temizlemesi için katalatik konvertörle donatılmıştır. Bazı araçlarda motor soğukken ve ana katalatik konvertör optimum sıcaklığa ulaşmadığı durumlarına karşı bir ön katman özelliğine sahiptir.

Koenigsegg, konuya karşı daha fazla çalışma yaparak 2004 yılında Pre-cat adında bir sistemi araçlarında denedi. Sisteme yerleştirilen bu küçük parça, düşük yüklerde taşıtın gazını bu pre-cat’in içerisinde yakarak yüksek oranlar yakalanır. Parçanın dolandırılmadan direkt olarak katalatik konventöre bağlanmasıyla 100 ps alınıyor.

Araçlarında geliştirmeleri bırakmayan marka 2011 yılında Agera RS’te kullandığı daha etkili bir şeyi denedi. Bu kez egzoz sisteminde, vanalar kapatılmadan önce aracın ısınması esnasında kaçak egzoz gazlarını işaret etmek için baypas valfleri kullanıldı. He şey doğru orantılı olduğunda bunun araca düşündürücü bir 300 ps katıyor. İşte o yüzden hem verimli hem de çevreye duyarlı bir hiperaracı 1.000 üzerine çıkartabiliyorlar. Etkili bir çalışma olmuş geliştirdiği yeni katalatik konvertörler sayesinde 100 ve 300 beygir olarak devam edilmiş. Bundan sonra da biraz daha geliştirilirse 500 ps’e kadar gitmesinin normal olmasını bekliyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum