Paylaşım

Kocherlakota FED Toplantısını Yorumladı!


 

Dün sonuçlanan FED’in Mart ayı toplantısının ardından alınan kararlar ve yansımalarıyla ilgili olarak Eski Minneapolis FED Başkanı ve halen Rochester Üniversitesi'nde profesörlük yapan Narayana Kocherlakota, oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Merak edilenler haberimizde;

Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı dün sonuçlandı. İki gün süren FED toplantısı dün TSİ 20.00’da bitti. Toplantı sonrası yetkililer yaptıkları açıklamalarda gösterge faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında sabit tuttuklarını açıkladılar. Hatırlanacağı üzere FED, geçtiğimiz senenin Aralık ayında gerçekleşen yılın son toplantısında 9 yıllık bir aranın ardından faiz kararı almış ve yeni yılda da 4 yeni faiz artımı olabileceğini belirtmişti. Mart ayı toplantısında ise 4 faiz tahmini 2’ye düşürüldü. Ayrıca yetkililer yayınladıkları bildiride; piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve önümüzdeki dönem için bu gelişmeler doğrultusunda yeni hamlelerin gelebileceğini ifade ettiler.

Dün sonuçlanan FED toplantısının ardından piyasalarda önemli gelişmelerin yaşandığı bugünde Eski Minneapolis FEDBaşkanı ve halen Rochester Üniversitesi profesörü Narayana Kocherlakota, FED toplantısının yansımaları ve alınan kararla ilgili olarak düşüncelerini ve görüşlerini kamuoyuna açıkladı. Kocherlakota’nın açıklamalarından öne çıkan noktalar ise şöyleydi;

“Son ekonomik projeksiyonlar gizli mesaj içeriyor…”

Kocherlakota FED sonrası yaptığı değerlendirmede, Federal Reserve’nin son ekonomik projeksiyonlarının Fed’in politikalarını almak adına önemli bir gizli mesaj içerdiğini söyledi. Yetkililerin kısmen enflasyonu tekrar yükseltmek istememelerinden dolayı FED’in hedefinin altında sıkıştığını belirten Kocherlakota, bir sene içerisinde dört kez yayınlanan Ekonomik Projeksiyonlar Özeri’nin gerçek dünya hakkında tahminleri içermediğinin farkına varmanın oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

“Şaşırtıcı noktalar mevcut!”

Kocherlakota açıklamalarının devamında son projeksiyonlarda şaşırtıcı noktaların bulunduğunu söyledi. Bu noktalarla ilgili olarak Kocherlakota, katılımcıların yarısından fazlasının önümüzdeki iki yıl boyunca enflasyonun FED’in yüzde 2 olan hedefinin altında kalması konusunda rahat olduğunu ve en az dördünün 2018 yılı boyunca enflasyon hedefinin tutturulamamasını kabul etmesinin kendisinde şaşkınlık yarattığını söyledi. Dünyada birçok merkez bankasının sistematik bir şekilde enflasyon hedeflerine iki yıl içinde geri dönmeyi amaçladıklarını belirten Kocherlakota, yaşanan bu tablonun olağan olmadığını ifade etti.

“Yetkililer enflasyonu bir süre daha hedefin altında tutmayı amaçlıyor…”

Kocherlakota açıklamalarının son bölümünde ise enflasyonla ilgili önemli noktalara değindi. ABD’de enflasyonun yaklaşık dört yıldır belirlenen hedeflerin altında seyir ettiğini belirten Kocherlakota, bu sonucun bazen para politikasının yetersizliğinin bir işareti olarak değerlendirildiğini söyledi. FED’in projeksiyonlarının önemli mesajlar verdiğini belirten Kocherlakota, yetkililerin aslında enflasyonu bir süre daha hedefin altında tutmayı amaçladıklarını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın