Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Merkezi Kocaeli, Kapasite Kullanım Oranını Eylül’de 0,2 Artırarak %70,5’e Yükseltti!

Kocaeli'de bulunan sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Eylül'de bir önceki aya göre %0,2 oranında arttı.
Sanayi Merkezi Kocaeli, Kapasite Kullanım Oranını Eylül’de 0,2 Artırarak %70,5’e Yükseltti!

Türkiye’de sanayi sektörünün öncü bölgelerinden Kocaeli, bu alandaki başarısını sürekli kılma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından yapılan yazılı açıklama imalat sanayi sektörüne yönelik araştırma verilerini ortaya koydu.

Zeytinoğlu açıklamalarına Kocaeli’de imalat sanayi genelindeki kapasite kullanım oranının Eylül’de Ağustos ayına göre 0,3 puan azalışla %76,3 seviyesine düştüğünü anımsatarak başladı.

Ayhan ZeytinoğluKapasite kullanım oranı denilen kavramın en önemli ekonomik göstergelerden biri olduğuna işaret eden Zeytinoğlu, bu değerin Kocaeli’de Eylül ayında Ağustos’a kıyasla 0,2 puan artış kaydederek %70,5 seviyesine çıktığını bildirdi.

Ulaşılan verilere yönelik değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu rakamlardaki yatay seyre vurgu yaparak Avrupa pazarlarında meydana gelen cansızlığın kapasite kullanım oranlarını etkilediğini düşündüğünü bildirdi.

Zeytinoğlu açıklamalarında kapasite kullanım oranlarının gelecek aylarda artmasını istediğini dile getirdi.

Kapasite Kullanım Oranı Gelecek Aylarda ArtmalıZeytinoğlu, kapasite verilerinin yanı sıra yine Kocaeli’de bulunan firmaları kapsayan bir anketin sonuçlarına yönelik açıklamalara yer verdi. Buradan hareketle bölgede faaliyetlerini sürdüren sanayi firmalarına yöneltilen anketin sonuçlarına göre firmaların %56’sının kapasite kullanım oranlarında Ağustos ayına göre bir artış görüldüğünü ifade etti.

Kapasite kullanım oranının otomotiv, metal ve makine gibi farklı sektörlerde de artış gösterdiğini bildiren Zeytinoğlu, ortalamanın üzerinde rakamlar elde ettiğini açıkladı. Eylül ayında yapılan söz konusu ankete katılım gösteren firmaların %18’lik bölümünün Ekim ayı için iç siparişlerinde artış olduğunu açıkladığına değinirken, %23’lük kısmının siparişlerinde azalış olduğunu açıkladığını belirtti.

Ardından ankete katılan firmaların %59’unun sipariş miktarlarında herhangi bir değişim kaydedilmediğini belirtti. Aynı ankete konu olan firmaların %9’luk kısmının Ekim ayında dış siparişlerinin arttığını, %20’sinin ise dış siparişlerinde azalış gözlemlendiğini belirtti. Açıklamalarında sona gelen Zeytinoğlu firmaların %71’lik kısmında ise alınan dış sipariş miktarında herhangi bir değişim kaydedilmediğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum