Yatırım yapmaya başla!

Koç ve Sabancı Holding İkinci Çeyrek Net Karlarını Açıkladı!

Koç ve Sabancı Holding’in bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin net karı açıklandı. İşte geçen yıla göre yükselişte olan holdinglerin kar oranları:
Koç ve Sabancı Holding İkinci Çeyrek Net Karlarını Açıkladı!

Türkiye’nin iki büyük holdingi denildiğinde akla gelen Koç ve Sabancı, 2017’nin ikinci çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Hatırlarsanız; 2015 verilerinde başarılı bir grafik çizen Koç Holding, 2016’nın ilk çeyreğinde de net karını 1.4 milyar lira düzeylerine çıkarmıştı. Geçtiğimiz yıl enerji alanına 5 milyar liralık yatırım yapacağı haberleriyle hatırladığımız Sabancı Holding de Koç gibi ikinci çeyrekten başarılı sonuçlar elde etti. İşte iki dev holdingin finansal verilerine ilişkin detaylar:

Koç Holding’den yapılan açıklamaya göre, 2017’nin ilk 6 ayında konsolide bazda 45.5 milyar lira ciro elde edildi.

 Koç Holding 2017’nin ilk 6 ayında konsolide bazda 45.5 milyar lira ciro elde etti.

Ayrıca 2.5 milyar lira konsolide ana ortaklık payı net dönem karı gerçekleştirdi ve 2.9 milyar liralık kombine yatırım yaptı. Koç Holding’in CEO’su Levent Çakıroğlu; yaptığı açıklamada üretim, istihdam, inovasyon ve dış pazarlarda büyümeye önem verdiklerini, ülkenin geleceğine duydukları inançla yatırım yapmaya devam ettiklerini dile getirdi.

Son 5 yıl içinde kombine bazda 30 milyar liranın üzerimde yatırım yaptıklarını ifade eden Çakıroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Koç Holding’in CEO’su Levent Çakıroğlu konuştu

“Topluluk şirketlerimiz, bu yıl da satış, patent ve ihracat sıralamalarında en üst pozisyonlarda yer aldı. Üretim ve ihracat alanlarındaki güçlü liderliğimizi ülkemiz ekonomisine kattığımız değer açısından çok önemsiyoruz. Önümüzdeki dönemde de küresel büyüme vizyonumuzla büyümeye devam edeceğiz.”

Buna ek olarak; yüksek yatırım projesi Egea hakkında, Hatchback ve Station Wagon modellerinin de devreye girmesiyle birlikte toplam 200.000 araçlarının ihraç edilmiş olduğunu belirtti.

Toplam 200.000 Fiat Egea'nın ihraç edilmiş olduğunu belirtti.

Türkiye’de en çok satışı gerçekleşen otomobiller listesinde ilk sıralarda bulunan Fiat Egea’dan övgüyle bahseden Çakıroğlu, Tofaş’ın toplam ihracatının bir önceki yıla kıyasla % 14 arttığını dile getirdi. Bu sabah KAP’a gönderilen sonuçlara göre; holdingin toplam hasılatı % 36’lık artışla 23.2 milyar liraya ulaştı.

Çakıroğlu, 2016 yılının vergi rekortmenleri listesinde yer alan Yapı Kredi hakkında da konuştu.

2016 yılının vergi rekortmenleri listesinde yer alan Yapı Kredi hakkında da konuştu.

Bankanın, Global Finance tarafından Avrupa’nın En Yenilikçi Dijital Bankası ve Türkiye’nin En İyi Dijital Bankası ödülleriyle birlikte 5 ödül aldığını söyledi.

Sabancı Holding’in net karı ise geçen yılın aynı dönemine göre % 11 artarak 790.2 milyon liraya ulaştı.

Sabancı Holding’in 2017 ikinci çeyreğin net karı

İkinci çeyrek hasılatı 3.4 milyar lira olan Sabancı Holding’in finans sektörü faaliyetleri hasılatı da 6.66 milyar lira oldu. Konsolide satışlar, geçen yılın ikinci çeyreğine göre % 11’le 19 milyar 200 milyon TL’ye yükseldi. İlk altı aydaki operasyonel karlılığını % 21 artırarak 4 milyar 300 milyon TL’ye çıkaran Sabancı Holding’in toplam varlıkları ise 326 milyar 582 milyon TL’ye, toplam konsolide ana ortaklığa ait özkaynakları ise 24 milyar 564 milyon TL‘ye ulaştı.

Holding CEO’su Mehmet Göçmen finansal sonuçlara ilişkin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen finansal sonuçlara ilişkin açıklama yaptı.

“Türkiye’nin Sabancı’sı olarak 90 yılı aşkın geçmişimizden aldığımız güç, deneyim ve kültürümüzle her geçen gün büyümeye devam ediyoruz. DNA’mızda da olan inovasyon, AR-GE alanındaki çalışmalarımızı; güçlü insan kaynağımızın da katkısıyla daha dinamik, daha etkin ve daha rekabetçi bir yapıyla sürdürüyoruz…”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum