Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koç Holding’in Karı %32 Oranında Arttı

Türkiye'nin devlerinden Koç Holding, 2015 yılı üçüncü çeyrek finansal verilerini açıkladı. Bilançoya göre Koç'un kârı yüzde 32 arttı.
Koç Holding’in Karı %32 Oranında Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2015 yılı üçüncü çeyrek finansal verilerini açıklayan Koç Holding‘den yüz güldüren sonuçlar geldi. Elde edilen kar geçen yılın aynı dönemine göre %31.5 arttı ve 892.5 milyon liraya yükseldi. Güçlü risk yönetimi anlayışını sürdürmeyi başardıklarını söyleyen Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, şu sözleri söyledi;

“Gururla ifade etmek isterim ki topluluğumuzun gerek üretim, gerekse ihracat açısından çok önemli rol oynadığı otomotiv, beyaz eşya ve enerji sektöründeki yüksek büyüme performansı, Türkiye ekonomisinin itici gücü oldu. Önümüzdeki dönemde de ülkemizin büyümesine ve kalkınmasına katkı sağlarken dünya çapında rekabet gücümüzü artıracak, inovasyon, teknoloji ve verimlilik odaklı yatırımlarımıza devam edeceğiz,” dedi.

Çakıroğlu, ülkemizde senenin başından beri otomotiv pazarının %39 büyüdüğünü, kendilerinin ana faaliyet segmenti olan ticari araçlardaki sektörel büyümenin ise %44 olduğunu bildirdi. Yine yılın 9 aylık sürecinde Türkiye otomotiv ihracatında adetsel bazda %8, Koç Topluluğu şirketlerinden Ford Otosan ve Tofaş’ın toplam ihracat adetlerinin ise %27 arttığını söyledi. Çakıroğlu, bu artışta Tofaş’ın Eylül ayında üretimine başladığı sedan model Egea’nın katkısı olduğunu belirtti.

Gelen finansal sonuçlarda beyaz eşya konusunda da memnun kaldıklarını söyleyen Levent Çakıroğlu; “Yılın 9 ayında iç piyasa beyaz eşya satışları senelik bazda %8 artış gösterirken, topluluğumuz ülkemizin toplam beyaz eşya ihracatındaki %46’lık pazar payı ile büyümenin bu sektörde de en büyük destekçisi oldu,” dedi.

Çakıroğlu yılın üçüncü çeyreği için en gurur verici gelişmelerden birinin Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesi’nin tüm üniteleriyle tamamen devreye girmesi olduğunu söyledi. Sürdürülebilir ve tekrarlanabilir modellerle ülkemize fayda sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Çakıroğlu, Koç Topluluğu’nun bu amaçla tüm kaynaklarını seferber ettiğini de sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın