Yatırım yapmaya başla!

Koç Holding YKB: “Tüm Yatırımcılar Hükümetin Açıklayacağı Programı Bekliyor”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, ülkemizde yatırım ortamının yeniden iyileştirilmesi gerektiğini ve tüm yatırımcıların hükümetin açıklayacağı yapısal ve dönüşüm programını beklediklerini söyledi.
Koç Holding YKB: “Tüm Yatırımcılar Hükümetin Açıklayacağı Programı Bekliyor”

Gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırım iştahında zayıflık olduğunu söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, ülkemizin ihtiyaç duyduğu yatırımların yeniden başlayabilmesi için, yatırım ortamının hem yerli hem de yabancı yatırımlar için iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Tüm yatırımcıların hükümetin açıklayacağı yapısal dönüşüm ve ekonomik istikrar programını merakla beklediğini belirten Koç, kredi notları ve yabancı para kullanımı gibi konularda görüşlerini paylaştı. Koç Topluluğu’nun 90 yıldır sanayi, teknoloji, inovasyon ve küreselleşme gibi alanlarda öncü rol üstlendiğini, gelecek dönemde beklenen zor koşulların paydaşlarla birlikte başarılı bir şekilde atlatılacağını dile getirdi.

Ömer Koç, dünya konjonktüründe çok özel bir dönemden geçildiğini söyledi.

Bizden Haberler Dergisi’nde Koç Topluluğu’nun 32. Üst Düzey Yöneticiler Toplantısı’nda konuşan Ömer Koç, içinde bulunduğumuz dönemin jeopolitik zorluklar ve teknolojinin getirdiği yıkıcı değişim nedeniyle, yepyeni ve karmaşık küresel problemleri beraberinde getirdiğini aktardı.

Dünyanın genelinde yaşanan dönemi “zıtlıklar devri” olarak tanımlayan Koç, 2. Dünya Savaşı sonrasında 70 yıl boyunca benzeri görülmemiş bir ekonomik kalkınma ve barış ortamı yaşandığını anlattı. Fakat son yaşananların bu düzenin bozulma risklerini doğurduğunu ekledi.

Gelişmiş ülkelerin ekonomik refah politikalarını diğer ülkelerle paylaşmak yerine kendilerine sakladıklarını söyledi.

Amerika’nın patronluk yapmaya çalıştığını, Rusya, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin dünya ekonomisinde söz sahibi olmaya başladığı yeni bir düzenin kurulduğunu dile getirdi. İnternet ve mobil teknolojilerin insanlar arasındaki tüm sınırları yıktığını belirten Ömer Koç, birleşmemiz gereken yerde kutuplaşıyor olmamızdan yakındı. Aramızdaki sınırların daha da belirginleştiğini, önümüzdeki dönemlerde serbest ticaret ile korumacılığın çatışmasına, uluslararası işbirliği ile içe kapanmaya ve zıtlıklar savaşına şahit olacağımızı sözlerine ekledi.

İnsanları kendi vatanlarında gelecek kaygısı duymadan, rahat ve güvende hissetmeleri gerektiğini söyledi.

Toplumların dünyaya karşı daha açık ve hoşgörülü olabilmeleri için bu durumun şart olduğunu anlatan Ömer Koç, bu sayede dengeleme politikalarının da daha rahat hayata geçirileceğini ekledi. 2008 küresel krizinden bu yana sıkıntıların büyük oranda aşıldığını fakat bazı ülkelerde milli gelirin kriz öncesi seviyeleri halen yakalayamadığını bildirdi. Çin ve ABD arasında başlayan ticaret savaşlarının etkilerinin henüz tam olarak hissedilmediğini, FED’in faiz artışlarına devam etmesinin Türkiye gibi dış kaynaklara bağımlı ülkeler için ek mali yük anlamına geldiğini ifade etti.

Kredi notlarının düşürülmesi ve bazı siyasi belirsizlikler nedeniyle, yabancı para cinsinden kaynaklara erişimin zorlaşacağını vurguladı.

Şirketlerin, bankaların ve kamunun gelecek 12 ay içinde yaklaşık 175 milyar dolarlık dış borç ödemesiyle karşı karşıya olduğunu aktaran Koç, gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırım iştahının olumsuz etkilerinden bahsetti.

Bu duruma bir de Türkiye’nin kredi notunun düşürülmesi ve siyasi belirsizliklerin eklenmesiyle, ihtiyaç duyulan yabancı para cinsinden kaynaklara erişimde sıkıntı yaşanacağını öngördü. Gelecek dönemde yurt içi talep ve büyümenin istenen seviyelerin altında kalacağını, iş dünyanın beklediği zorlu koşul ortamında Koç Holding olarak paydaşları ile hassasiyet içerisinde çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum