Yatırım yapmaya başla!

Koç Holding 2020’nin Sonuna Kadar Tek Kullanımlık Plastik Tüketimini Tamamen Bırakacak

İstanbul Bienali etkinliğinde konuşan Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, gelecek yılın sonuna kadar tek kullanımlık plastik tüketimine son vereceklerini duyurdu.
Koç Holding 2020’nin Sonuna Kadar Tek Kullanımlık Plastik Tüketimini Tamamen Bırakacak

Üzerinde yaşadığımız dünya biz insanların yanlış uygulamaları ve düşüncesiz davranışlarıyla her geçen gün kirleniyor. İklim değişikliğinin yarattığı etki hayvanlar, bitkiler ve insanlar olmak üzere tüm canlıları etkisi altına almış durumda.

Suların kirlenmesi ve sıcaklığının artması balık türlerinin azalmasına yol açarken, atmosfere yayılan zararlı gazlar da tüm canlılar için tehlike teşkil ediyor.

Koç Holding’in ana sponsoru olduğu ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Bienali’de bu yıl ele alınan konu okyanuslarda tek kullanımlık plastiklerin ve farklı malzemelerin yol açtığı büyük atık birikimlerini ifade eden “Yedinci Kıta” oldu. Bu isim bilim çevrelerince konulurken, en büyük etkenin insan kaynaklı atıklar olduğu belirtildi.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, 2020 yılının sonuna kadar topluluk olarak tek kullanımlık plastik kullanımına tamamen son vereceklerini açıkladı.

Koç Holding CEO’su Levent ÇakıroğluKuruldukları günden bu yana toplumsal ve ekonomik kalkınmayı amaçlayan bir vizyon benimsediklerini söyleyen Çakıroğlu, İstanbul Bienali organizasyonunun 2007- 2026 ana sponsoru olduklarını hatırlattı. Bu etkinliğin dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinlikleri arasında yer aldığını, bu nedenle yapılan sergilerin ücretsiz hale getirilerek rekor sayıda ziyaretçi hedeflediklerini söyledi.

Ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla iz bırakacak yatırımlar gerçekleştirdiklerini söyleyen Çakıroğlu, İstanbul Bienali’nde bu yıl çok önemli bir konunun ele alındığına dikkat çektiğini belirtti. Pasifik Okyanusu’nda bulunan devasa plastik atık yığınının insan kaynaklı olduğunu, bunun da çözüm bekleyen en önemli sorunlardan biri olduğunu aktardı.

İnsanlar olarak tüketim alışkanlıklarımızın canlılar üzerinde olumsuz etki yarattığını, plastik atıkların denizlerde nasıl bir tahribat yarattığının bir kez daha görüldüğünü sözlerine ekledi. Bir plastiğin doğada yüzlerce yıl boyunca parçalanamadığını, öte yandan Pasifik Okyanusu’nda bulunan plastik yığınının 3 bin metre²’den fazla olduğunun bilindiğini söyledi.

Gelecek yılın başından itibaren tek kullanımlık plastik tüketimini azaltmak için bir dizi çalışma başlatılacak.

Tek Kullanımlık PlastikYapılacak çalışmalara 90 binden fazla çalışanla birlikte tüm Koç Topluluğu’nun katılacağını söyleyen Çakıroğlu, önümüzdeki yıl sonuna kadar tek kullanımlık plastik tüketiminin tamamen bırakılacağı açıkladı. Bunun yerine alternatiflerin belirleneceğini ve geri dönüşüm ürünlerinin artırılacağını söyledi.

Bu kapsamda yapılacak iyileştirme çalışmalarının sürekli gözden geçirilerek kamuoyu ile paylaşılacağını dile getirdi. Bu girişimin öncelikle çalışma ekibinden başlayarak daha sonra onların ailelerine ve toplumun diğer kesimleri de yayılmasını ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum