Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koç Holding’in 2021 Yılı Konsolide Geliri 347 Milyar TL

2021 faaliyet raporunu yayımlayan Koç Holding; yatırımların, yurt dışı ve kombine gelirlerin miktarını açıkladı.
Koç Holding’in 2021 Yılı Konsolide Geliri 347 Milyar TL
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koç Holding’in 58. Olağan Genel Kurulu gerçekleşti. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla yapılan kurulda 2021 faaliyet raporu paylaşıldı.

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, “2021 yılındaki 17,3 milyar TL yatırımla beraber son 5 yılda yaklaşık 53 milyar TL yatırım gerçekleştirmiş olduk. Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere, ülkemizin geleceğine güveniyoruz ve yatırımlarımıza kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise Covid-19 pandemisinin yarattığı zorluklara değindi. Bunlarla baş etmek zorunda kaldıkları bir yılı geride bıraktıklarını ifade eden Ömer Koç, “Şartlar ne olursa olsun, miras aldığımız asırlık kurumsal değerlere sımsıkı sarılarak Ülkemiz ve insanlık adına en iyisini yapma gayretinde olacağız.” şeklinde konuştu.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, geçen yıl konsolide gelirinin yüzde 89 artışla 346,7 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner
Faaliyet Raporu’nda Yönetim Kurulu’nun 2021 yılına ilişkin genel değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi:
  • Koç Holding, Fortune’un “Dünyanın En Büyük 500 Şirketi” sıralamasında yer alan tek Türk şirketi oldu.
  • 2021 yılı kombine gelirleri 544,3 milyar TL, yatırım miktarı 17,3 milyar TL oldu. En fazla yatırım otomotiv, enerji ve dayanıklı tüketim sektörlerine yapıldı.
  • 2021 yılında Ar-Ge yatırımlarına 3,3 milyar TL harcandı. Bunun Türkiye’deki özel sektör Ar-Ge yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini temsil ettiği söylendi.
  • Yurt dışı gelirleri 19 milyar dolar olurken, bunun kombine gelir içindeki payı yüzde 32’ye denk geldi.
  • Tüpraş dâhil yabancı para ve yabancı paraya endeksli gelirler, toplam kombine gelirlerin yüzde 53’ünü oluşturdu.
  • Koç Holding 2050 karbon nötr hedefi doğrultusunda, Kapsam 1 ve Kapsam 2 sera gazı emisyonlarını 2017 referans yılına göre 2030 yılında yüzde 27, 2040 yılında yüzde 49 oranında azaltmayı hedefliyor.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.