Yatırım yapmaya başla!

Koç Holding 2016’nın İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

Koç Holding 2016’nın İlk Çeyrek Verilerini Açıkladı

Koç Holding 2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal verilerini, bugün kamuoyuna açıkladı. Piyasalar, Koç’un finansal verilerini büyük bir merakla bekliyordu. Bunun nedeni ise geçen yıl Koç Holding’in finansal verilerinde başarılı bir grafik çizmiş olması. Hatırlanacağı üzere 2015 verilerinde Koç Holding’in toplam geliri, bir önceki yıla oranla yüzde 1,2 oranında artmıştı. Ayrıca Koç Holding’e bağlı Ford Otosan‘ın net karı 841,9 milyon lira düzeyine kadar tırmanmıştı. Koç Holding’in 2015 finansal verilerini buradan inceleyebilirsiniz.

Başarılı bir yılı arkasında bırakmasının ardından Koç Holding, 2016 yılına ilişkin finansal verilerini kamuoyuna açıkladı. Açıklanan verilere göre, yılın ilk yarısında 31,1 milyar TL gelir elde eden holding, Ocak-Haziran döneminde net karını 1,4 milyar lira düzeyine kadar tırmandırdı. Koç Holding bünyesinde faaliyet gösteren Tüpraş ise ilk altı ayda toplam satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında arttırdı. Böylelikle Tüpraş’ın 2016 ilk çeyrek toplam satışı, 14,5 milyon ton düzeyine kadar tırmanmış oldu. Ayrıca güçlü iç talepten kaynaklı olarak Tüpraş’ın yurt içi satışları yüzde 23 oranında arttı.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, bugün kamuoyuna açıklanan 2016 ilk çeyreğine ilişkin finansal bilançoyu yorumladı. Çakıroğlu’nun açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Yatırımlarımızla büyüdük”

Finansal verilerle ilgili yaptığı değerlendirmede Çakıroğlu, son 5 yıl içerisinde Koç Holding’in 30 milyar TL düzeyinde yatırım gerçekleştirdiğini söyledi. Türkiye ekonomisinde sektörlerinin itici bir güç haline geldiğini belirten Çakıroğlu, yılın ilk yarısında küresel belirsizliklerin tırmandığını dile getirdi. Böylesine bir dönemde holding olarak çeşitlendirilmiş portföy yapısı ve yatırımlarla büyümeye devam ettiklerini belirten Çakıroğlu, küresel vizyonla tüm dünyanın dikkatini toplamayı başardıklarını vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Çakıroğlu, Ar-Ge ve inovasyona verilerin önemle teknolojiye yatırım yapmaya devam ettiklerinin altını çizerek, holdingin öncü olmaya devam edeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum