Yatırım yapmaya başla!

Koç Holding’in 2015 Performansı Nasıldı?

Koç Holding’in 2015 Performansı Nasıldı?

1926 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk holdingi olan Koç, bugün Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 2015 yılını kapsayan finansal bilançosunu açıkladı. Açıklanan rakamlara göre geçtiğimiz yıl Koç Holding’in toplam geliri bir önceki yıla oranla yüzde 1.2 oranında arttı. Bu artışla şirketin geçtiğimiz yıl geliri 69,5 milyar lira seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Ayrıca şirketin net karı ise 3,57 milyar lira olarak açıklandı. Koç Grubuna bağlı Tüpraş’ın net karı ise geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla yüzde 7 oranında düştü. Bu düşüşle birlikte Tüpraş’ın satış gelirinin 36,9 milyar liraya kadar gerilediği belirtildi.

Tüpraş’ın net karının bu yıl 30 milyon ton olması bekleniyor!

Koç Holding tarafından yapılan açıklamada Tüpraş’tan yeni yıla dair beklentiler de belirtildi. Şirket yaptığı açıklamada, yeni yılda Tüpraş’ın kapasitesinin yaklaşık olarak 28 milyon ton olmasını beklediklerini açıkladı. Ayrıca kapasite kullanımının yüzde 100 düzeyinde gerçekleşmesininin beklendiği belirtilirken, toplam satışın ise 30 milyon ton civarında olması ön görüldü.

Ford Otosan’ın net karı 841,9 milyon liraya tırmandı!
Koç Holding bugün KAP’a yaptığı açıklamada, Ford Otosan’ın 2015 yılına ilişkin finansal bilançosuna da yer verdi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Ford Otosan’ın net karının geçtiğimiz yıl yüzde 42 oranında arttığı belirtildi. Bu artışla birlikte Ford Otosan’ın net karının ise 841,9 milyon liraya kadar yükseldiği açıklandı. Ayrıca açıklanan finansal bilançoya göre, Ford Otosan’ın satış karının da geçtiğimiz yıl bir önceki yıla oranla yüzde 40 oranında arttığı ve bu artışla birlikte satış gelirinin 16,75 milyar liraya kadar tırmandığı belirtildi.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu açıklama yaptı;

Koç Holding’in başarılı CEO’su Levent Çakıroğlu, 2015 yılına ilişkin açıklanan finansal bilanço sonrası açıklamalar yaptı. Çakıroğlu, geçtiğimiz yıl Tüpraş’ın Fuel Oil Dönüşüm Projesinin 3 milyar dolar yatırımla devreye girdiğini açıkladı. Böylelikle şirketin rekabetçiliğinin arttığını belirten Çakıroğlu, şirketin dirençli bir oyuncu olması için önemli bir adım atıldığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Çakıroğlu, bu projenin Türkiye ekonomisine de olumlu katkıda bulunduğunu belirterek; şirketin başarısında da önemli bir rol oynadığını ifade etti.

“Ford Otosan Türkiye’nin bir değeridir”

Çakıroğlu açıklamalarının son bölümünde Ford Otosan’ın başarısıyla ilgili açıklamalar yaptı. Çakıroğlu, Ford Otosan’ın 2015 yılında gösterdiği performansla yurt içi ve yurt dışı satışlarda öncülük yaptığını söyledi. Ford Otosan’ın Türkiye’nin önemli bir değeri olduğunu belirten Çakıroğlu, Ford Otosan’ın ilerleyen günlerde uluslararası büyümesini sürdüreceğini ve başarılı grafiğinin artacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum