Yatırım yapmaya başla!

KOBİ’lere 700 Milyon Liralık Bütçe Ayrıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOBİ'ler için 700 milyon liralık bütçe ayırdıklarını söylerken, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ise yaptıkları çalışmaları anlattı.
KOBİ’lere 700 Milyon Liralık Bütçe Ayrıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, KOBİ’ler için KOSGEB tarafından 700 milyon liralık bütçe ayrıldığını bildirdi. Bu rakamın 500 milyon lirasının imalat sanayisi, 200 milyon lirasının yazılım sektöründeki KOBİ’lere verileceğini söyleyen Özlü, KOBİGEL-KOBİ Gelişim Destek Programı 2018 Yılı Teklif Çağrısı’nın, 24 Nisan tarihinde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) internet sitesinde ilan edileceğini belirtti.

KOSGEB’deki dönüşümün, Türk ekonomisi ve sanayisindeki teknoloji odaklı gelişmelere uyumlu olduğu belirtildi.

Bakan Faruk Özlü, KOSGEB’in yeni yol haritası için; verimli, çözüm ortağı, etkin ve bürokrasiden arındırılmış ifadelerini kullandı. Bundan sonraki çalışmalarda daha az bürokrasi, daha çok nitelikli teşvik prensibi ile hareket edeceklerini söyleyen Özlü, geçen yıl 8 alt kategoride proje çağrısı yayınladıklarını ve 8.355 proje başvurusu aldıklarını bildirdi.

Her ilin, hangi imalat sektörlerinde rekabet avantajına sahip olduğu belirlendi.

Buna göre; İstanbul’da giyim, metal, kimya, makine, elektrik sektörüne, Kayseri’de mobilya, kauçuk, metal ürünler ve plastik sektörüne destek verileceğini söyledi. Özlü, yazılım sektöründeki KOBİ’ler için özel bir paragraf açtıklarını belirterek; nesnelerin interneti, veri madenciliği, bulut bilişim, yapay zeka, akıllı uygulamalar, robot, otomasyon, bilgisayar oyunları ve bilgi güvenliği gibi girişimler için 200 milyon TL bütçe ayrıldığını söyledi. Destek programının üst limiti olarak ise 1 milyon liraya karar verildiğini belirtti.

Destek programından yararlanmak için sunulan projelerin en az 6, en fazla 12 ay sürmesi gerekiyor.

22 Haziran’da bitecek olan başvuruların sonuçları Ekim ayında ilan edilecek. Faruk Özlü yüksek teknolojili ürünlerin payını %20 seviyesine çıkarmak için tüm kaynaklarını seferber ettiklerini söylerken, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, ülkelerin dünyadaki yerini KOBİ’lerin belirlediğini ifade etti.

Söz konusu işletmelerin olduğu yerlerde istihdam ve gelir artışı sağlayarak sosyal istikrar ve bölgesel gelişmişlik farklarının azalmasına katkı sağladıklarını söyledi. Bölgesel önceliklerin tespit edilebilmesi için 81 ilden temsilcilerin katılımıyla 26 bölgede çalışma yürüttüklerini söyleyen Uzkurt, KOBİ’lerin sorunlarını çözmek, sıkıntılarını gidermek ve önlerindeki engelleri aşmak için tüm imkanlarını kullandıklarını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum