Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

KOBİ’lere 100 Bin Lira Ödeme, Bakan Varank Detayları Açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ'lere yapılmaya başlanan 100 bin liralık ödemelerin detaylarını açıkladı. İşte detaylar;
KOBİ’lere 100 Bin Lira Ödeme, Bakan Varank Detayları Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde Kalkınma Ajansları Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile çok sayıda ajans temsilcisi katıldı.

Yapılan toplantının amacı; kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve yerel kaynakların etkin kullanımını sağlamak amacıyla bölgedeki kamu ve sivil toplum aktörlerine mali ve teknik destek veren ve sorumlu oldukları bölgenin öncelikli ihtiyaçlarına göre kalkınmayı teşvik edici destek programları yürüten 26 Kalkınma Ajansı’nı bir araya getirmek olarak açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ocak ayında KOSGEB’in genç, yeni mezun ve kadın istihdamını önceleyen bir program açıklamıştı. Bakan Varank toplantıda Erdoğan’ın açıkladığı KOSGEB programının detaylarını paylaştı.

Varank, son 12 ayda çalışan sayısını koruyup meslek lisesi veya üniversite mezunu gençleri en az 12 ay boyunca istihdam etme sözü veren işletmelere KOSGEB aracılığıyla 100 bin liralık faizsiz destek verildiğini söyledi. Programın ilan edilmesinin üzerinden yaklaşık bir ay geçerken, Varank yoğun bir ilgi ile karşılaşıldığı bilgisini paylaştı.

Bakan, “Bugüne kadar işletmelerimiz 53 bin yeni istihdam için taahhütte bulundular, biz de firmalara ödemeleri yapmaya başladık. Ama Cumhurbaşkanı’mız hedefi 75 bin yeni istihdam olarak koydu. Başvurular, mart ayının sonuna kadar devam ediyor, lütfen işletmeleri bu programa yönlendirilelim,” ifadelerini kullandı.

Varank konuşmasında Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdamı odağına alan yeni bir ekonomik atılım içinde olduğuna dikkat çekti. Kalkınma ajanslarına önemli görevler düştüğünü ifade eden Varank, kalkınma ajanslarının 10 yılda başarılı işlere imza attığını söyledi.

Bakan bugüne kadar ajanslar, kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla kalkınma odaklı projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağlandığını belirtti. Teknoloji tabanlı girişimciliğin geliştirilmesinde de bölgesel kalkınmanın üzerinde durduklarını ifade etti.

Girişim sermayesi uygulamaları kapsamında Varank, “Geçen yıl ülkemiz, çıkardığı 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan unicornlarla tüm dünyada adından söz ettirdi. Geliştirdiğimiz girişim sermayesi uygulamalarının bir kısmını da kalkınma ajanslarımızla beraber sürdürüyoruz,”açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu