Yatırım yapmaya başla!

10 Yılda 10 Milyon İstihdam Yaratan KOBİ’ler için Yeni Paket Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ’ler için 20 milyar liralık destek paketi hazırlandığını ve yeni paketin bu hafta açıklanacağını söyledi.
10 Yılda 10 Milyon İstihdam Yaratan KOBİ’ler için Yeni Paket Geliyor!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler’de İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin istihdam alanında devrim yaşadığını, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) sayesinde 2009 yılından bu yana 10 milyon yeni istihdam sağlandığını belirtti. KOBİ’ler için 20 milyar liralık destek hazırlandığını söyleyen Albayrak, yeni paketin bu hafta açıklanacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu yıl 2,5 milyon yeni istihdam yaratacaklarını anlattı.

AK Parti hükümetinin ülkenin zor bir döneminde göreve geldiğini söyleyen Bakan Albayrak, özellikle 2018 Ağustos ayında yaşanan finansal dalgalanmaların başarıyla üstesinden geldiklerini aktardı.

Bu sorunlar karşısında güçlü bir duruş sergilediklerini, bu süreçte uzun vadeli birçok program hazırladıklarını, hedef ve planların belirlendiğini anlattı. 2009 yılından bu yana 10 milyondan fazla kişiye yeni iş istihdamı sağlandığını söyleyen Albayrak, KOBİ’ler için hazırlanan 20 milyar liralık destek paketinin ayrıntılarının bu hafta içerisinde açıklanacağının müjdesini verdi.

66 bin 236 esnafa, 6 milyar 238 milyon liralık kredi verildi.

Hazine Bakanı Berat Albayrak, Mart ayı tamamlanmadan 10 milyar liralık kredi paketinin ilk bölümünün esnafa ulaştırılacağını söyleyerek; daha önce açıklanan tarımsal alanda seracılık paketi ve Ziraat Bankası’nın %8,5 faiz oranıyla verilen destek paketini hatırlattı.

Atılan adımların piyasadaki etkilerinin görüldüğünü söyleyen Albayrak, tahvil faizlerinde Mayıs seviyelerine gelindiğini, %30’a çıkan mevduat faizlerinin %20’nin altına geri indiğini bildirdi. Ticari kredilerin düştüğünü, nominal kredilerin ise 20 Şubat tarihi itibarıyla 24,8 milyar TL’ye yükseldiğini dile getirdi.

2018 yılının çok sıkıntılı geçmesine rağmen, 2019’da büyümenin devam edeceğini ifade etti.

2018’de yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye’ye sermaye girişlerinin başladığını söyleyen Albayrak, bu girişlerin kredi kapama veya direkt para girişi olarak gerçekleştiğini anlattı. Beklenenden çok daha iyi bir noktaya gelindiğini, her yeni günün dünden daha iyi olacağını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin ekonomide yeni bir hikaye yazmaya başladığını, reel sektörün rasyonel datalara baktığını, bu sebeple de faizlerde yurt içi ve dışı taleplerde artış olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum