Yatırım yapmaya başla!

KOBİ’lere Özel Devlet Destekli Alacak Sigortası 1 Ocak’ta Başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından KOBİ'lere özel Devlet Destekli Alacak Sigortası'nın 1 Ocak itibarıyla devreye alınacağını söyledi.
KOBİ’lere Özel Devlet Destekli Alacak Sigortası 1 Ocak’ta Başlayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler’e (KOBİ) yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası tarifesinin belirlendiğini açıkladı. Bakan Berat Albayrak’ın Twitter hesabından duyurduğu haberle birlikte 1 Ocak itibarıyla devreye alınacağı belirtildi. Konu ile ilgili tebliğler ise Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre; alacak sigortası, KOBİ olarak tanımlanan işletmelerden, başvuru tarihinden itibaren en az 2 yıl önce kurulan ve Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi tarafından belirlenen risk değerlendirme kriterlerini sağlayanlara sunulacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın oluşturacağı yeni sigorta modeli ile KOBİ’lerin alacaklarını garanti altına alınacak.

KOBİ Alacakları SigortalanacakBakanlık tarafınan milli bir sistem olarak Devlet Destekli Alacak Sigortası havuzu kurulacak. Bu sayede KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmı havuzdan karşılanacak. Bu sistem ilk olarak mikro ve küçük ölçekli KOBİ’leri kapsayacak. Teminat sunulacak KOBİ’ler yapılacak risk değerlendirmesi sonucunda belirlenecekler.

Sigorta modelinin işletilmesine yönelik operasyonel süreçlerin ise Halk Sigorta AŞ. tarafından yürütüleceği biliniyor.

Sigorta Modeli Halk Sigorta Tarafından YapılacakYürütülecek olan işlemlerin yönetileceği bilgi işlem altyapısı ise Sigorta Bilim ve Gözetim Merkezi tarafından oluşturulacak. Poliçelerin satışı sisteme dahil olan sigorta şirketleri tarafından yapılacakken, sigorta şirketleri ve KOBİ’ler SBM tarafından altyapısı sağlanan skorlama sisteminden prim ve teminat tutarlarına dair bilgiye erişebilecekler.

Sistem kapsamında 120, 180 veya 360 güne kadar vadeli satışlar için teminat sağlanacak. Primlerin taksitli olarak ödenmesi mümkün olacak ve peşin ödenmesi halinde %10 indirim söz konusu olacak. Bu sistemin usul ve esaslarıyla sistem kapsamında sunulacak ürüne ilişkin tarife ve talimatlar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlecek.

Esas alınacak ciro, prim hesabında alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin son mali yılda vadeli satışlardan elde ettiği kısım olarak belirlendi.

Esas Alınacak Ciro TanımıNet prim ve azami teminat tutarı ise vadeli satışlardan elde edilen ciro esas alınmak suretiyle belirlenen oranlar kullanılarak hesaplanacak. Sigorta şirketi, tarife ve talimata göre belirlenen prim tutarını tahsil edecek. Prim tutarının tamının peşin olarak ödenmesi durumunda da tarife fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim uygulanacak.

Prim tutarı, en az %25’i peşin ve geri kalanı en fazla 3 taksit olacak şekilde ödenecek. Bu koşulla birlikte kredi kartı ve benzeri başka düzenli ödeme yöntemleri ile taksitlendirme de mümkün olacak. Alacak sigortası kapsamında teminat verilecek alıcılara ilişkin risk değerlendirmesinde kullanılacak kriterler ise Merkez tarafından belirlenecek.

Risk değerlendirmesi ile alıcılardan her birine 1 (en düşük riskli) ile 6 (en yüksek riskli) arasında skor verilecek.

Risk Değerlendirmesi 1 ile 6 Arasında PuanlanacakSkoru 6 olan alıcılara ise alacak sigortası kapsamında kredi limiti sağlanmayacağı belirtildi. Skoru 1 ila 5 arasında olan her alıcıya, alacak sigortası talebinde bulunan işletmenin vadeli satışlardan elde edilen cirosuna göre belirtilen azami tutarları geçmemek koşuluyla kredi limiti sağlanacak.

Kredi limit sağlanan alıcılar için uygulanan teminat oranları ise poliçede belirtilecek. Teminat oranları da ilgili alıcının skoruna göre; %70 ila %90 arasında belirlenecek. Sigorta döneminde meydana gelen zararlar, zararın 2500 liranın altında kalması durumunda sigortalı tarafından, 2500 liranın üstünde olması halinde de belirtilen teminat oranları kapsamında Merkez tarafından ödenecek.

Düzenlenen sigorta sözleşmeleri için vergi ve diğer yasal yükümlülükler düşüldükten sonra kalan prim tutarı üzerinden uygulanacak komisyon oranı %12 olacak.

Komisyon Oranı Yüzde 12 OlacakSöz konusu prim tutarının asgari %9’u ilgili sigorta şirketi tarafından kesinti yapılmadan sigorta aracısına ödenecek. Sisteme katılan sigorta şirketlerinin ve aracılarının uyması gereken esaslar ise Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi usul ve esaslarına göre belirlenecek. Sistem kapsamında yalnızca yurt içi satışlardan doğan ticari alacaklara teminat sağlanacakken, sistemin yönetimine ve işleyişine ilişkin bütün iş ve işlemler Merkez tarafından yürütülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum