Yatırım yapmaya başla!

KOBİ’lere 12 Bankanın Katılımıyla 25 Milyar Liralık Destek Verilecek

KOBİ’lere, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ve 12 bankanın katılımıyla toplamda 25 milyar liralık kredi desteği verilecek.
KOBİ’lere 12 Bankanın Katılımıyla 25 Milyar Liralık Destek Verilecek

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ), Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın garantisi ile 25 milyar liralık destek verilecek. Söz konusu destekler; İş Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Akbank, Ziraat Bankası, Denizbank, TEB, Garanti BBVA, QNB Finansbank, Şekerbank, Eximbank ve QNB Finansbank olmak üzere toplamda 12 bankanın katılımıyla sağlanacak. Desteğin amacının ise işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olduğu belirtildi.

25 milyar liralık KOBİ destek paketi, Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı olacak.

KOBİ Destek PaketiPaketin asıl amacının işletmelerin üzerindeki finansman yükünü hafifletmek olduğu, 12 bankanın sunacağı kredilerin enflasyona endeksli değişken faizli olacağı belirtildi. Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ve yapılan açıklamalar doğrultusunda enflasyonun önümüzdeki aylarda düşeceği bekleniyor.

Bu sayede KOBİ’lerin finansman maliyetleri de azalmış olacak. Bunun yanında bankaların enflasyon endeksi sayesinde aktif – pasif bilançolarını hedge etmiş olacağı dile getirildi. Söz konusu paket sayesinde hem bankaların hem de işletmelerin büyük avantajlar sağlayacağı aktarıldı.

Faiz oranları hesaplanırken, kullandırılan tarihteki yıllık enflasyon oranı baz alınacak.

Faiz Oranları HesaplamaTürk lirası için nakit kredilerde, 6 ay anapara ödemesiz, 36 ay vadeli kredilerde TÜFE+4, 48 ay vadeli kredilerde TÜFE+4,5 uygulanacak. Ekonomi değer kredi paketi ile firma bazında ciroya göre 5 Milyon – 50 Milyon TL arasında kredi verilecek.

Toplam kefalet limitinin 8 milyar liralık kısmının 0-125 milyon lira ciroya sahip olan işletmelere, 12 milyar liralık kısmının cirosu 125 milyon liradan fazla olan işletmelere verileceği bildirildi.

Girişimci Kadın Liderler Programı’na başvurular 29 Temmuz 2019’da sona eriyor.

Girişimci Kadın Liderler ProgramıKOBİ’lerin temel basamakları hiç kuşkusuz girişimciler. Son yıllarda sayısında ciddi şekilde artış olan kadın girişimcilerin katkısı ise azımsanmayacak ölçüde. Bu doğrultuda Danışmanlık ve denetim şirketi Ernst & Young (EY), bu yıl dördüncü kez Girişimci Kadın Liderler Programı’nı düzenliyor.

Küresel çapta 12 yıldır düzenlenen program, bizim ülkemizde son 4 yıldır yapılıyor. İlk üç yılda 30 kadın girişimciye destek veren EY Türkiye, bu yıl hedeflerini daha yüksek tutarak uluslararası pazarda rekabet etmeye hazırlanıyor. Söz konusu programa katılmak isteyenler ise en geç 29 Temmuz 2019 tarihine kadar, kurumun resmi web sitesinden başvuru yapabilecekler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum